W rocznicę egzekucji na Targowicy

We wtorek, 10 marca, chełmscy samorządowcy, przedstawiciele instytucji i szkół uczestniczyli w uroczystościach z okazji 76. rocznicy egzekucji na Targowicy.

Podczas II wojny światowej, 10 marca 1944 r., Niemcy rozstrzelali 36 Polaków. Egzekucja została wykonana publicznie, w obecności spędzonych na Targowicę mieszkańców Chełma. Skazańców rozstrzelano pod murem cmentarnym, a następnie pogrzebano na cmentarzu przy ul. Lwowskiej. Wyrok był niemieckim odwetem za akcję żołnierzy AK z placówki Pawłów, podczas której zabito dwóch oficerów SS.

We wtorkowy poranek w parafii pw. Rozesłania św. Apostołów odprawiono mszę świętą w intencji ofiar mordu dokonanego przez niemieckiego okupanta. Następnie uczestnicy uroczystości – środowisk kombatanckich i represjonowanych, samorządowcy z chełmskiego ratusza oraz województwa lubelskiego, przedstawiciele Sejmu i Senatu, a także harcerstwa, szkół i uczelni – przeszli na miejsce straceń, gdzie złożono wieńce.

Zgromadzeni wysłuchali wystapienia Zbigniewa Lubaszewskiego, regionalisty i historyka, który szczegółowo opowiedział o dramatycznych zdarzeniach, które wczesną wiosną 1944 roku rozegrały się na terenie Chełma. (mo, fot. UM Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here