Wakacyjna psychoza w mieście

Agata Fisz morduje dzieci w Chełmie, prowadząc akcję „Wilkołak” – krzyczał pobudzony mężczyzna, zanim trafił na oddział psychiatryczny. Pracownicy służby zdrowia biją na alarm, bo wraz z początkiem wakacji uaktywniają się zaburzenia psychiczne u chełmian.

Według naukowców w okresie letnim częstotliwość występowania zaburzeń umysłowych wzrasta aż o 24 proc. w porównaniu z okresem zimowym. Wystarczy nieznaczny wzrost temperatury, by pojawiły się pierwsze objawy choroby, dlatego w czerwcu liczba interwencji pogotowia do pacjentów z zaburzeniami znacznie wzrosła. Tylko w poniedziałek (25 czerwca) ratownicy wyjeżdżali kilka razy. M.in. około godz. 18 dyspozytor stacji ratownictwa otrzymał wezwanie do próby samobójczej. 34-letnia mieszkanka os. Słoneczne chciała wyskoczyć z okna. Z kolei pacjent z rozpoznaną schizofrenią krzyczał w niebogłosy, że prezydent miasta morduje chełmskie dzieci.

– W ostatnim miesiącu odnotowaliśmy kilkadziesiąt wyjazdów do pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Nie w każdym przypadku były to osoby już zdiagnozowane, bo pod wpływem różnych czynników atmosferycznych choroba może się dopiero uaktywnić – mówi Anetta Szepel, pielęgniarka koordynująca w Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie.

Wiele interwencji miało swój finał na szpitalnym oddziale ratunkowym. W ciężkich przypadkach konieczne było przetransportowanie pobudzonych pacjentów na oddział psychiatryczny. Nieletni trafili na oddział w Lublinie, a ci, u których zaburzenia były skojarzone z alkoholem lub zażyciem podejrzanych substancji, na oddział toksykologii.

– Upały są niebezpieczne w szczególności dla osób starszych, które szybko się odwadniają, a wtedy dochodzi do zaburzeń świadomości – podkreśla Sylwia Raszczepkin, kierownik psychiatrii w chełmskim szpitalu.

Co może na pierwszy rzut oka wydawać się dziwne, fale ciepła mogą powodować pogłębianie się depresji, dlatego pracownicy służby zdrowia biją na alarm, by z każdym niepokojącym sygnałem zgłaszać się do lekarza. Wczesne rozpoznanie choroby i przyjmowanie leków pozwoli zminimalizować skutki zaburzeń. (pc)