Walczyli za Polskę

– Uroczysty pochówek w Lublinie dwóch dońskich Kozaków, walczących w 1920 roku po polskiej stronie w Samodzielnej Brygadzie Kozaków Dońskich esauła Wadima Jakowlewa to wydarzenie symboliczne i ważne z punktu widzenia przywracania wiedzy historycznej i świadomości współczesnych Polaków na temat mniej znanych epizodów walk o wyzwolenie Polski – podkreśla Jan Engelgard ze stołecznego Muzeum Niepodległości.
Poległych ekshumowano jeszcze w grudniu 2015 r., a ich szczątki spoczywały w krypcie katedry prawosławnej przy ul. Ruskiej. W minioną sobotę zostały uroczyście pochowane. Ceremonię rozpoczęła msza święta w Katedrze, skąd trumny z honorami wojskowymi, przewieziono na prawosławny cmentarz wojskowy przy ul. Lipowej.
– Wydarzenie to jest hołdem dla poległych w walce o wolność Polski i Rosji oraz przypomnieniem, że wobec zagrożenia Polacy, Kozacy i Rosjanie potrafią stanąć w jednym szeregu przeciw wspólnemu wrogowi – podkreśla Marek Wasilenko, przewodniczący zarządu Związku Kozaków w Polsce, który patronował uroczystościom. TAK