Warto rozmawiać o stawkach…

Żeby zaoszczędzić, trzeba zainwestować. Ta stara prawda pasuje jak ulał do działalności Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zmiany widać gołym okiem: ciągle przybywa docieplonych bloków, tak jak i oszczędnych, LED-owych latarni z wyłącznikami czasowymi nad klatkami schodowymi.

Najbardziej widocznym efektem prac termomodernizacyjnych prowadzonych na osiedlach Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej są nie tylko zmiany estetyczne, co od razu rzuca się w oczy mieszkańcom, lecz przede wszystkim stały spadek kosztów ogrzewania. Składają się na nie: opłata stała za moc zamówioną oraz opłata za ciepło faktycznie pobrane. Opłaciło się więc ChSM inwestować miliony złotych w docieplanie budynków – tylko na przestrzeni ostatnich kilku lat (2011-2016) ChSM zmniejszyła moc zamówioną aż o 2780 kW, co tylko w ostatnim roku przyniosło 97 285 zł oszczędności.
Spółdzielnia stale też monitoruje zużycie prądu w tzw. częściach wspólnych budynków, bo za światło na klatkach schodowych, piwnicach, suszarniach i wózkowniach solidarnie płacą wszyscy mieszkańcy danego bloku. Aby oszczędzać, ChSM zamontowała już ponad 450 energooszczędnych lamp nad klatkami, które są wyposażone w czujniki zmierzchu i ruchu, co ma zapobiegać zbędnym stratom prądu.
Na tym jednak nie koniec. – Stale staramy się ograniczać koszty – mówi Maciej Cieślak, z-ca prezesa ChSM. – Aktualnie analizujemy oferty czterech dostawców prądu. Jeżeli się okaże, że zaproponowane nowe taryfy, będą korzystniejsze dla mieszkańców od dotychczasowych, na pewno z nich skorzystamy. Warto rozmawiać o stawkach, bo może to przynieść mieszkańcom wymierne korzyści.
Porównanie ofert cenowych dostawców gazu pozwoliło na znalezienie dalszych oszczędności. Od 1 stycznia 2017 roku cena gazu dla odbiorców indywidualnych zostanie obniżona o 7,93 % w stosunku do obecnych stawek cenowych.
W ChSM prąd oszczędza się na różne sposoby – na os. Słonecznym oświetlenie przestrzeni pomiędzy budynkami i parkingu przy ul. Karłowicza sterowane jest przez zegary astronomiczne. Są bardzo skuteczne, podobnie jak automaty zmierzchowe, które włączają urządzenia o zachodzie słońca i wyłączają o poranku, gdy jest już jasno. Plac zabaw przy ul Grota-Roweckiego i parking przy ul. I AWP 35 oświetlają lampy solarne, których zgodnie z planami Zarządu ChSM będzie stale przybywać, ponieważ inwestowanie w energooszczędne technologie opłaca się spółdzielcom.(wz)