Warto się badać, nim będzie za późno

Rodzinny Festyn Zdrowotny przed Centrum Kultury

Porady, konsultacje, bezpłatne badania i diagnozy – w Lublinie trwają VI Lubelskie Dni Promujące Zdrowie. Kilkadziesiąt placówek medycznych w Lublinie prowadzi bezpłatne badania.


Urząd Miasta Lublin, Uniwersytet Medyczny – Wydział Nauk o Zdrowiu, Katedra Zdrowia Publicznego oraz Klaster Usług Zdrowotnych i Prozdrowotnych – Lubelska Medycyna to organizatorzy Lubelskich Dni Promujących Zdrowie. W Lublinie nadal można za darmo przebadać się w licznych placówkach medycznych. Bezpłatne konsultacje z zakresu rehabilitacji dzieci i dorosłych 7 czerwca organizuje Przychodnia Specjalistyczna „Plus Medic” z ulicy Matki Teresy z Kalkuty. Na bezpłatne konsultacje ze specjalistami z zakresu diagnostyki słuchu do 8 czerwca zaprasza ACS Słuchmed (rejestracja 81 741 40 04). Specjalistyka Czechów z al. Kompozytorów Polskich zaprasza 5 czerwca na Dni Otwarte, oferując bezpłatne konsultacje laryngologiczne, hematologiczne i z zakresu onkologii dziecięcej oraz darmowe przeglądy dentystyczne (wymagana rejestracja: 81 741 54 07). Samodzielny Publiczny Szpital im. Jana Bożego w dniach 4-8 czerwca oferuje m.in. na darmowe badania EKG, pomiar tętna i ciśnienia krwi.

Jednym z licznych wydarzeń medycznych dla lublinian był Rodzinny Festyn Zdrowotny, który odbył się 23 maja na placu im. Lecha Kaczyńskiego przed Centrum Kultury. W trakcie festynu mieszkańcy mogli uzyskać bezpłatne porady medyczne i zapisać się na badania profilaktyczne. Na festynie bawiły się całe rodziny: dla dzieci przewidziano dmuchane zamki i malowanie twarzy. – Chcemy podczas Lubelskich Dni Promujących Zdrowie dotrzeć do mieszkańców Lublina, którzy niestety w większości nie chcą podejmować działań profilaktycznych – mówi Barbara Danieluk, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Lublin. – Mieszkańcy naszego miasta, niestety nie bardzo dbają o zdrowie i właściwe odżywianie, mają też zbyt mało ruchu. Te nawyki nie są wpajane najmłodszemu pokoleniu, które zmaga się z wadami postawy, nadwagą i otyłością a w późniejszych latach i cukrzycą czy zmianami kardiologicznymi – dodaje.

Stan zdrowia mieszkańców naszego regionu nie jest rewelacyjny. Bardzo duże żniwo zgarniają nowotwory. Winą jest tu głównie brak diagnostyki i odpowiednich badań.

– Większość chorób nowotworowych można wyleczyć w pierwotnym stadium, tylko trzeba się zdiagnozować. Tymczasem badania robimy wtedy, gdy już coś nas boli. Zachęcam: badajmy się, póki nic nas nie boli – podkreśla Barbara Danieluk.

W dniu festynu swoje stanowiska przygotowało ponad 30 podmiotów: uczelni wyższych, poradni, firm medycznych i dietetycznych. Porad udzielali także przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy zachęcali do bezpłatnej rejestracji w systemie Zintegrowanego Informatora Pacjenta. – Jest to serwis, który funkcjonuje w Funduszu od 1 lipca 2013 roku. Gromadzi dane dotyczące całego przebiegu chorób pacjenta (dane od 2008 roku) – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ. – Rejestracja jest całkowicie darmowa, zajmuje tylko chwilę, a informacja o naszym leczeniu może się przydać np. u osób, które przeszły wiele skomplikowanych operacji – tłumaczy rzeczniczka. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here