Warto się pospieszyć

Ponad milion wniosków online złożono o rządową wyprawkę „Dobry start”. W naszym województwie rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym złożyli już ok. 40 tysięcy wniosków, w samym Lublinie ponad 10 tys.


Dokładana liczba złożonych wniosków w programie „Dobry Start” w ubiegłym tygodniu, według danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, wynosiła 824, 6 tys. wniosków. Od początku lipca można było je składać przez platformę internetową Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. W taki sposób aplikować można również o program 500 plus. – W Lublinie do 9 lipca złożono 9 tysięcy 364 wniosków online w programie „Dobry Start”. Wniosków online o 500 plus było niespełna 3 tysiące – informuje Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Od 1 sierpnia wnioski rodziców będą przyjmowane także w wersji papierowej (przy czym w dalszym ciągu można je składać w wersji elektronicznej). Złożenie kompletnego wniosku w miesiącach wakacyjnych gwarantuje wypłatę świadczenia „Dobry Start” we wrześniu. Rządowa wyprawka przysługuje wszystkim uczącym się dzieciom, niezależnie od dochodu rodziny. Nie obejmuje przedszkolaków i dzieci chodzących do przyszkolnych „zerówek”. Nie przysługuje także studentom, uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Rządowe wyprawki mają być zwolnione od podatku i nie wliczane do dochodu przy staraniu się o inne formy pomocy. Wypłacane są jednorazowo. – Świadczenie będzie przysługiwało również dzieciom wychowującym się w rodzinach zastępczych, w rodzinnych domach dziecka czy w placówkach wychowawczych. Przysługuje wszystkim do 20. roku życia, z kolei dzieciom niepełnosprawnym do 24. roku życia – podkreślał podczas swojej czerwcowej wizyty w Lublinie Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Sierpień z wnioskiem o wyprawkę do MOPR i BOM

O 1 sierpnia wnioski „Dobry Start” można składać w pięciu filiach lubelskiego MOPR i siedmiu Biurach Obsługi Mieszkańców. Warto wiedzieć, że z przyjmowania wniosków wyłączony jest punkt MOPR przy Zemborzyckiej.

Na złożenie wniosku o wyprawkę rodzice lub opiekunowie dziecka mają czas do 30 listopada, bo dokumenty złożone po tym terminie nie będą w ogóle rozpatrywane. – Zachęcamy by do wniosków dołączyć numer telefonu, lub adres poczty elektronicznej na który możemy przekazać informację o przyznaniu świadczenia – mówi Magdalena Suduł. Warto to zrobić, ponieważ we wnioskach o rządową wyprawkę procedura jej przyznawania jest uproszczona – zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej i będzie ona wydawana jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia. W naszym mieście uczniów uprawnionych do odbioru rządowej wyprawki „Dobry Start” jest około 36-37 tysięcy a jej koszt wyniesie 11 milionów złotych.

(EM.K.)

Gdzie złożyć wniosek o „Dobry Start” i 500 Plus od 1 sierpnia.

W pięciu filiach MOPR – czynnych od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00 czyli w:
1. MOPR Lublin Filia Nr 1, ul. Lubartowska 6-8.
2. MOPR Lublin Filia Nr 2, ul. Hutnicza 1A.
3. MOPR Lublin Filia Nr 3, ul. Mieszka I .
4. MOPR Lublin Filia Nr 4, ul. Kompozytorów Polskich 8.
5. MOPR Lublin Filia Nr 5, ul. Nałkowskich 114.

W siedmiu Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin;
biura czynne w poniedziałek, wtorek 8.00-16.30 oraz środa, czwartek, piątek 8.00-15.00 to: BOM, ul. Wieniawska 14, BOM, ul. Filaretów 44, BOM, ul. Franciszka Kleeberga 12a i BOM, ul. Szaserów 13-15.
Biura czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-16. 30 to: BOM, ul. Władysława Jagiełły 10, BOM, ul. Pocztowa 1 i BOM, ul. Wojciecha Żywnego 8.
Wszystkie punkty przyjmują też wnioski o ustalenie prawa do świadczeń 500 plus, rodzinnych czy z funduszu alimentacyjnego.