Wąwolnica cudami słynąca

Tradycyjnie już w pierwszą sobotę września wyruszy z Lublina piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. 2 września pielgrzymi z niektórych parafii pojadą do Wąwolnicy również autokarami. W tym roku przypada 40. rocznica koronacji cudownej figury Matki Bożej Kębelskiej.

Sanktuaria maryjne są według słów papieża Franciszka „płaszczem światła, które nas okrywa, kiedy uciekamy się pod opiekę Dziewicy Matki, aby Ją prosić: „Okaż nam Jezusa. Pod Jej płaszczem się nie zagubimy; przez Jej ręce przyjdzie do nas nadzieja i pokój, których tak bardzo potrzebujemy”.

Potwierdzeniem wielowiekowego kultu i łask, jakie miały miejsce w przeszłości i jakich doświadczają dzisiejsi pielgrzymi w Wąwolnicy, stała się koronacja cudownej figury Matki Bożej Kębelskiej papieskimi koronami, która odbyła się 10 września 1978 roku, w 700-lecie objawień w Kęble. Dokonał jej za zgodą papieża Pawła VI ówczesny ordynariusz lubelski, ks. prof. bp Bolesław Pylak, obecnie najstarszy, 97-letni biskup w Europie. Koronacja MB Kębelskiej była ostatnią koronacją maryjną przed pontyfikatem św. Jana Pawła II. Zanotowano wtedy między innymi cztery całkowite, potwierdzone przez lekarzy uzdrowienia z choroby nowotworowej.

300 łask

Od dnia koronacji do dzisiaj udokumentowanych jest w Wąwolnicy ponad 300 łask. Historią ostatniego udokumentowanego uzdrowienia przez wstawiennictwo Matki Bożej Kębelskiej podzieli się podczas tegorocznych uroczystości, cudem uzdrowiona 35-letnia Agata Pastwa z Poniatowej, matka trojga dzieci w tym niepełnosprawnych bliźniaczek, u której 6 czerwca 2016 roku zdiagnozowano raka piersi. Po operacji prawej piersi i węzłów chłonnych, chemioterapii i radioterapii okazało się, że w miejscu blizny pojawił się nowy guz, jeszcze bardziej złośliwy. Badanie potwierdziło nawrót raka. Lekarze rozłożyli ręce, ale pani Agata po raz kolejny pojechała na mszę o uzdrowienie do Wąwolnicy. 14 grudnia 2017 roku okazało się, że w organizmie nie ma już zmian nowotworowych (Gość Niedzielny nr 34/2018).

Tradycja kultu Matki Bożej w Kęble, jak już pisaliśmy tydzień temu, sięga najazdów tatarskich z końca XIII wieku. Wtedy w kronikach parafialnych po raz pierwszy pojawił się zapis o cudownej figurce Matki Bożej, która 8 września 1700 roku, podczas święta Narodzenia NMP, za zgodą papieża Klemensa XII została przeniesiona z ubogiej kaplicy w Kęble do kościoła parafialnego w Wąwolnicy.

Dar Franciszka Klempińskiego

Zachowana do naszych czasów figura pochodzi z ok. 1440 roku. Została wykonana z pnia lipowego o wysokości 85 cm i szerokości 27 cm w nieznanej bliżej pracowni śląskiej lub pomorskiej. Jest dziełem z tzw. cyklu Pięknych Madonn, których prototypem była kamienna rzeźba z Vimpergu. W Kęble pozostał kamień, na którym stała cudowna figura. Dziś jest otoczony murami nowej kaplicy. Projekt jej wybudowania powstał w 30. rocznicę koronacji cudownej figury MB Kębelskiej, a także w 50. rocznicę sakry biskupiej i 30. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową św. Jana Pawła II w 2008 roku. Kaplica to wotum dziękczynne za obecność Matki Bożej w Wąwolnicy, za wszystkie łaski udzielane przez Jej pośrednictwo od Boga mieszkańcom i pielgrzymom. Jest to także dziękczynienie za dar Jana Pawła II. Przedtem stała tu uboga kapliczka, wybudowana przez ociemniałego starca Franciszka Klempińskiego, który odzyskał wzrok za pośrednictwem MB Kębelskiej.

15 sierpnia 1840 roku, za zgodą ówczesnego proboszcza, ks. Jana Patro, postawiono na kamieniu statuę Matki Bożej z nieistniejącego już kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Po poświęceniu figury w Kęble Franciszek Klempiński odzyskał wzrok.

Pielgrzymują różne stany

Do Wąwolnicy przybywają pielgrzymi, świeccy i duchowni, młodzi i starzy, chorzy i uzdrowieni. Przychodzą, aby modlić się w przeróżnych intencjach dziękczynnych i błagalnych. Wierzą, że ich prośby będą wysłuchane, a jako wyraz tej wiary zostawiają w kaplicy liczne wota. Złota Księga Łask Matki Bożej Kębelskiej zapełnia się nowymi wpisami. Zawiera ona podziękowania za ocalone życie, odzyskane zdrowie, życie poczęte mimo stwierdzonej bezpłodności, dzieci i opiekę Matki Bożej w innych trudnych sytuacjach. Zarówno w problemach fizycznych, jak i duchowych. Do sanktuarium przybywają całe rodziny nie tylko z naszej archidiecezji, ale też z całej Polski, a nawet zagranicy. Przynoszą wszystkie swoje prośby i żale i często, jeśli jest taka wola Boga, wracają, tu by podziękować za otrzymane łaski.

Harmonogram uroczystości

W dowód uznania dla sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej św. Jan Paweł II 18 lipca 2001 roku nadał kościołowi pw. Świętego Wojciecha w Wąwolnicy godność bazyliki mniejszej.

Tegoroczne uroczystości zaczynają się 1 września Godzinkami o NMP już o 6.30. Większość pielgrzymów, dotrze jednak do sanktuarium w sobotę w godzinach popołudniowych. Mszy św. na placu Różańcowym o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. infułat Jan Pęzioł. O godz. 20 odbędzie się koncert chóru i z solistami Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie o godz. 21.00 Apel Jasnogórski, a potem procesja światła do Kębła, gdzie uroczystą mszę św. w miejscu objawień będzie celebrował bp Artur Miziński – sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Wierni pójdą tam w procesji ze wzgórza kościelnego, niosąc w dłoniach świece i odmawiając różaniec. O północy odbędzie się pasterka maryjna w bazylice, a potem czuwanie modlitewne.

Wczesnym rankiem w niedzielę, 2 września, wierni spotkają się na godzinkach. O godz. 7 msza św., a o godz. 9 figura Matki Bożej Kębelskiej zostanie uroczyście przeniesiona z kaplicy na plac Różańcowy. Mszy św. dla młodzieży o 9.30 będzie przewodniczył ks. bp. Mieczysław Cisło. Natomiast sumę pontyfikalną o godz. 12.00 na placu Różańcowym z udziałem ks. kard. Stanisława Dziwisza celebrować będą: ks. bp Henryk Tomasik, ks. abp Stanisław Budzik oraz biskupi: Artur Miziński, Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło i Józef Wróbel.

15 białych krzyży

Na pl. Różańcowym znajduje się 15 białych krzyży symbolizujących tajemnice różańca. Na dziesięciu z nich umieszczono płaskorzeźby z brązu, wyobrażające kolejne części tajemnic różańcowych. Wśród fundatorów stacji, których konsekracji w 1984 roku dokonał Prymas Polski, kard. Józef Glemp, są: ks. bp Bolesław Pylak i ks. bp Jan Śrutwa oraz parafie Bełżyce i Zakrzówek, a także osoby indywidualne. Co ciekawe prymas Glemp obrał sobie Matkę Bożą Kębelską za swoją przewodniczkę, a Jej wizerunek umieścił w swoim herbie biskupim. Krzyże na pl. Maryjnym oraz granitowy ołtarz na wzgórzu postawione zostały w 1979 roku, kiedy to administratorem parafii w Wąwolnicy, został ks. kanonik Jan Pęzioł. O godz. 14-tej cudowna figura zostanie odniesiona do kaplicy, a o godz. 16.30 będzie odmówiony różaniec dziękczynny. Tegoroczne uroczystości zakończą się, jak co roku mszą św. o godz. 17-tej celebrowaną przez ks. infułata Jana Pęzioła.

W każdą czwartą sobotę miesiąca w sanktuarium MB Kębelskiej odprawiane jest nabożeństwo o zdrowie duszy i ciała, czyli uzdrowienie wewnętrzne i zewnętrzne człowieka Na mszy św. o godz. 18 błogosławione są leki oraz święci się wodę, sól, olej i dewocjonalia. Intencje można pozostawić w skrzynce w kaplicy lub bezpośrednio przed mszą św. przynieść do zakrystii.

Elżbieta Kasprzycka