We wsi wszystko widzą

– Wielu mieszkańców naszej gminy Leśniowice wróciło w ostatnim czasie z zagranicy. Powinni przebywać w domu, a ich bliscy, domownicy też! Ludzie na wsi wszystko widzą. Niedopuszczalne, aby ktoś narażał innych na zakażenie koronawirusem – mówi jeden z mieszkańców gminy Leśniowice. – Bądźmy ostrożni i współdziałajmy – dodaje Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.

„Wrócił z zagranicy, a chodzi po sklepach, spaceruje po ulicach, jeździ autobusami” – wiele takich sygnałów dociera do naszej redakcji, zarówno z Chełma, jak i gmin powiatu chełmskiego. Przypomnijmy, że wzorcowo zachowała się w tej sytuacji mieszkanka powiatu krasnostawskiego, która, gdy wróciła z zagranicy i poczuła się źle zawiadomiła odpowiednie służby i została przetransportowana na oddział zakaźny.

Od razu powiedziała, że jest w grupie ryzyka, bo wróciła z Włoch i ma objawy infekcji. Badania wykluczyły u niej zakażenie koronawirusem, ale kobieta zachowała się odpowiedzialnie i o to apelowała potem do innych.

Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice, przyznaje, że wielu mieszkańców wróciło ostatnio z zagranicy i apeluje o rozwagę. Komunikaty, jak powinno się zachować w tej sytuacji zamieszczone są na gminnej stronie internetowej, a także rozwieszone na tablicach informacyjnych w poszczególnych miejcowościach.

„Obowiązek kwarantanny w stosunku do wszystkich osób przekraczających granice państwa polskiego powstaje z mocy prawa i nie wymaga decyzji organów inspekcji sanitarnej. Każda osoba powracająca z zagranicy powinna skontaktować się z Powiatową Inspekcją Sanitarną w Chełmie… To sytuacja wyjątkowa, wymagająca współdziałania nas wszystkich. Bądźmy ostrożni i współdziałajmy”.

– Osoby, które wróciły z zagranicy, muszą przestrzegać zasad kwarantanny – mówi wójt Jabłońska. – Jesteśmy w kontakcie z sanepidem w tej sprawie. Robimy, co możemy i apelujemy do ludzi o rozsądek w tym trudnym czasie. Spotkałam się z urzędnikami i ustaliliśmy, że dzielimy się na dwa zespoły i będziemy pracować rotacyjnie. Chodzi o to, aby w przypadku, gdy jedna grupa urzędników została poddana kwarantannie, druga mogła w tym czasie pracować.

Urząd gminy dla interesantów jest zamknięty, ale telefonicznie można się wszystkiego dowiedzieć. Przygotowaliśmy też miejsce do zbiorowej kwarantanny w budynku byłej szkoły w Teresinie. Jesteśmy w kontakcie telefonicznym z osobami starszymi, którym może trzeba będzie dowozić żywność, leki, środki czystości. Apelujemy też do mieszkańców, aby zainteresowali się losem osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych. Jeśli któryś z mieszkańców nie ma do kogo się zwrócić o pomoc, niech zadzwoni pod numer telefonu 82 567 58 04.

Istnieje możliwość zamówienia gotowych posiłków przygotowanych przez pracowników Spółdzielni „Słowianka” z gminy Leśniowice (zamówienia – tel. 517 17 17 06). Jeżeli jakiś mieszkaniec potrzebuje leków lub porady lekarskiej, powinien zadzwonić do lekarza NZOZ Leśniowice – tel. 82 567 54 60. (mo)