Wędkarze sprzątali Bug

Puszki po piwie i butelki po wszelkiego rodzaju alkoholu były głównym „łupem” wędkarzy z koła PZW Cementownia Sum, którzy włączyli się do ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka 2021 i posprzątali Bug na kilkukilometrowym odcinku w okolicach Kolemczyc (gm. Dorohusk).

– Ponad 4600 wolontariuszy z ponad 200 sztabów sprzątało Polskę w ponad 350 akcjach w ramach 3. edycji Operacji Czysta Rzeka – mówi Izabela Sałamacha ze sztabu głównego akcji. – W sobotę (17 kwietnia) na łono natury w celu zbierania śmieci ruszyło ponad 3000 wolontariuszy. Wszystkie akcje lokalne odbywały się zgodnie z aktualnymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 i w grupach ograniczonych do 20 osób. Na Lubelszczyźnie w sobotniej akcji udział wzięło ok. 800 wolontariuszy w 54 akcjach lokalnych – wylicza Sałamacha. Wśród tych sztabów znalazł się jeden zorganizowany przez wędkarzy z chełmskiego koła PZW Cementownia Sum.

Moczykije skrzyknęli się i wyzbierali śmieci wzdłuż granicznego Bugu w okolicach Kolemczyc, między Uchańką a Husynnem. Do worów trafiały przede wszystkim każdego rodzaju butelki plastikowe i szklane, a także opakowania, puszki i foliowe worki. W sumie sztab „wędkarski” zebrał ok. 20 wielkich worów śmieci. Uczestnicy akcji byli zaskoczeni ilością odpadów, które zostawiła na brzegu obniżająca się woda.

Reprezentanci Cementownii Sum byli bodaj jedynym kołem PZW, które wzięło udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania brzegów rzek, a przecież wiele z odpadów nad wodami pozostawiają ludzie, którzy sami mienią się wędkarzami, choć tak naprawdę wcale nimi nie są. – Dziękuję wszystkim za udział w sprzątaniu – mówi prezes koła Marian Grzywna. – Bycie wędkarzem to nie tylko przyjemność łowienia, ale też i obowiązki, a jednym z najważniejszych jest dbanie o czystość naszych wód.

Obcowanie z naszą dziką przyrodą będzie teraz o wiele przyjemniejsze. Pamiętajmy też, by razem dbać o czystość i zabierać ze sobą to, co przynieśliśmy nad wodę. Wtedy akcje takie jak sobotnia, stracą sens, czego sobie i wszystkim życzę. Dziękuję też władzom gminy Dorohusk za współpracę i odebranie worów pełnych odpadów – dodaje Grzywna. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here