Wiceminister na posterunku

– Policja musi być blisko ludzi, przyjazna dla uczciwych obywateli a groźna dla przestępców – mówił w Lublinie Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim nagrodził pracowników służb mundurowych.


Wiceminister otworzył w czwartek, 16 listopada trzy nowe posterunki policji w Jastkowie, Michowie i Woli Uhruskiej. Pojawiły się one w miejscu zlikwidowanych parę lat temu komisariatów. – Proces odtwarzania posterunków trwa. Robimy wszystko, by ponownie zostały otwarte w tych miejscach, w których były potrzebne – podkreślał Jarosław Zieliński na spotkaniu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. – Koalicja PO-PSL zlikwidowała ich ponad połowę w Polsce. Na koniec 2007 roku było ich 817, a po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku zastaliśmy ich tylko 399. 418 zostało po prostu zlikwidowanych – mówił wiceminister.
Przywracanie posterunków ma być kontynuowane. Dotychczas odtworzono ich 61 w całym kraju. – Tego domagają się samorządowcy i sami mieszkańcy – podkreślał Jarosław Zieliński. Dodał również, że policję czekają istotne zmiany. Ma być nastawiona na prewencję i zapobieganie przestępstwom. Rząd w latach 2017 – 20120 planuje rozwijać „Program modernizacji służb mundurowych”: Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Policji oraz Biura Ochrony Rządu. Przeznacza na to ponad 9 miliardów złotych. W tej kwocie znalazły się m.in. podwyżki pensji najniżej uposażonych policjantów. – Bezpieczeństwo jest wartością najważniejszą. Województwo lubelskie jest jednym z najbardziej bezpiecznych województw w Polsce. Nasz kraj jest dziś jednym z najbardziej bezpiecznych krajów w Europie, dzięki naszej wspólnej pracy – podkreślał Jarosław Zieliński.
Jak zapowiedział, rząd realizuje również programy służące bezpieczeństwu: „Dzielnicowy bliżej nas”, „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”, „Odtwarzanie i przywracanie posterunków policji”.
Podczas swojej obecności w Lublinie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji udekorował odznaczeniami wyróżnionych funkcjonariuszy. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej przyznano 31 medali za długoletnią służbę (w tym 3 złote, 22 srebrne i 6 brązowych). Awanse na wyższe stopnie z rąk wiceministra przyjęło łącznie 22 funkcjonariuszy.  (EM.K.)