Więcej za śmieci

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto przetarg na odbiór odpadów stałych z terenu gminy Wola Uhruska. Wygrała rodzima firma „Baza”, która do tej pory świadczyła te usługi. Niestety, zła wiadomość dla mieszkańców jest taka, że wójt planuje podnieść podatek śmieciowy. Podwyżki najbardziej uderzą w rodziny wielodzietne.

Do postępowania przetargowego zgłosiła się tylko jedna firma – przedsiębiorstwo „Baza” z Woli Uhruskiej, które do tej pory zajmowało się odbiorem i wywozem odpadów z terenu całej gminy. – Zaoferowana cena nie odbiega znacząco od poprzedniej, ale ze względu na kilka czynników na najbliższej sesji RG zaproponuję podwyżkę dotychczasowych stawek – mówi wójt Jan Łukasik. – Dla rodzin liczących do czterech osób, które teraz płacą za śmieci segregowane 8,50 zł stawka zwiększy się do 10 zł, zaś dla rodzin liczących od pięciu członków wzwyż z obecnej stawki 6,50 na 9 zł miesięcznie. Odpady niesegregowane będą kosztować odpowiednio 13 i 15 zł. Podwyżki biorą się stąd, że z roku na rok ilość śmieci systematycznie rośnie, a poza tym obecne ceny zostały ustalone już kilka lat temu i do tej pory się nie zmieniały, a przy nowych nasza gospodarka śmieciowa będzie się samofinansować w stu procentach. Oczywiście proponowane przeze mnie stawki musi najpierw przyjąć Rada Gminy. Projekt ten zostanie przedstawiony na najbliższej sesji planowanej pod koniec stycznia – tłumaczy wójt.
W najbliższych dniach ma też ruszyć kampania informacyjna o zmienionym systemie segregacji odpadów, który od stycznia opiera się na pięciu frakcjach. – Będziemy o tym mówić na zebraniach wiejskich. Mieszkańców informować będzie też przedsiębiorca, który wygrał przetarg – dodaje Łukasik. (bm)