Wielki absolwent od „łuskania fasoli”

Wisław Myśliwski ze statuetką Gratae Memoriae Signum Universitatis

Wiesław Myśliwski odebrał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyróżnienie Gratae Memoriae Signum Universitatis „za ogromny wkład w kulturę polską”. Spotkanie z pisarzem odbyło się w ramach cyklu „KULowskie spotkania literackie” oraz „Wernisaży literackich „Akcentu”.


Gratae Memoriae Signum Universitatis („Znak Wdzięcznej Pamięci Uniwersytetu”) to wyróżnienie ustanowione przez Senat KUL dla przyjaciół i osób szczególnie związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Dotychczas otrzymali je: bp Marcjan Trofimiak, prof. Ihor Kocan, prof. Mieczysław Gogacz, ks. prof. Edmund Morawiec, ks. prof. Mieczysław Lubański, o. prof. Edmund Morawiec, bp Edward Frankowski, ks. prof. Michał Heller, Wanda Gawrońska.

– Wiesław Myśliwski, otrzymał nagrodę „w dowód uznania za ogromny wkład w kulturę polską, poprzez przenikniętą głęboką refleksją o człowieku i kierującą ku sprawom najwyższej wagi twórczość literacką” – poinformowała Lidia Jaskuła, rzecznik KUL. Pisarz ukończył polonistykę na KUL. Do studiowania na lubelskiej uczelni namówiła go jego ówczesna dziewczyna, obecna żona Wacława. Polonistykę ukończył w 1956 roku.

Wiesław Myśliwski to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, absolwent filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike – za „Widnokrąg” (1997) oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” (2007). Jest autor siedmiu powieści obyczajowo-psychologicznych („Nagi sad”, „Pałac”, „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg”, „Traktat o łuskaniu fasoli”, „Ostatnie rozdanie”, „Ucho igielne”) i czterech dramatów („Złodziej”, „Klucznik”, „Drzewo”, „Requiem dla gospodyni”).

Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany kilkoma doktoratami honoris causa i prestiżowymi nagrodami literackimi w kraju i za granicą Jego książki wydano w tłumaczeniach na przeszło dwadzieścia języków. W 2014 roku słuchacze Programu II Polskiego Radia uznali „Traktat o łuskaniu fasoli” za najważniejszą książkę 25-lecia. (EM.K.)