Wielki sukces Swaniek z Wyryk

Zespół Śpiewaczy Swańki z Wyryk zdobył wysokie, drugie miejsce w konkursie śpiewu grupowego na 52. Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. To wielki sukces śpiewaków prowadzonych przez Justynę Torbicz.

Sabałowe Bajania to Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych, który odbył się w dniach od 11 do 15 sierpnia. Jako jedyny z powiatu i jeden z trzech z Lubelszczyzny udział w nim wziął zespół Swańki, prezentując cztery pieśni tzw. swańki, będące jednym z najbardziej charakterystycznych elementów folkloru powiatu włodawskiego, a od których nazwę zaczerpnął zespół śpiewaczy z Wyryk.

– Nigdzie, w całej Polsce, poza Polesiem pieśni te nie są znane i śpiewane, dlatego pragnęłyśmy zaprezentować coś, co wyróżnia nasz region – mówi Justyna Torbicz, kierowniczka zespołu. W Sabałowych Bajaniach najwyżej nagrodzeni zostali górale – poziom ich śpiewu i wielkiego szacunku do tradycji i kultury regionu nie ma sobie równych. My okazałyśmy się być jednymi z najlepszych z śpiewających po góralsku ceprów, co jest dla nas wielkim wyróżnieniem, poczuciem dumy i radości – dodaje pani Justyna. Wyjazd na festiwal do Bukowiny Tatrzańskiej był możliwy dzięki wsparciu starostwa powiatowego we Włodawie. (b)