Wielkie święto smakoszy piaseckich rarytasów

Podczas Festiwalu można było posmakować pysznych flaków i dań kuchni regionalnej

W niedzielę, 30 czerwca, na boisku Szkoły Podstawowej w Piaskach po raz dwunasty odbył się Festiwal Flaków. Oprócz najlepszych flaków w Polsce, były też m.in. koncerty i zabawa taneczna.


Nie od dziś wiadomo, że Piaski są stolicą flaków. W PRL-u obowiązkowym przystankiem dla wszystkich smakoszy na Lubelszczyźnie, była restauracja Rarytas w Piaskach, która istnieje do dziś i nadal serwuje flaki, przygotowywane według tego samego przepisu co kilkadziesiąt lat temu. Danie to jest tak dobre, że uznano, iż może promować nasz region w całym kraju, stąd narodził się pomysł Festiwalu Flaków. Biorą w nim udział kucharze z całego województwa.

Oprócz degustacji pysznych flaków dla licznych uczestników przygotowano wiele atrakcji. Jedną z nich był pokaz kulinarny w wykonaniu półfinalisty 2. edycji telewizyjnego show MasterChef. Podsumowano też konkurs kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Najlepsze Flaki Lubelszczyzny 2019 i VII Konkurs Zapomniane Smaki Dawnej Kuchni o Puchar burmistrza Piask.

– Konkurs „Zapomniane Smaki Dawnej Kuchni” jest jest realizowany już od kilku lat. Dzięki temu są przypominane wspaniałe potrawy, które przygotowywały jeszcze nasze prababcie – wyjaśniał Michał Cholewa, burmistrz Piask.

O wynikach obu konkursów zdecydowało jury złożone z kucharzy z lubelskich restauracji, a także Marcina Najdy – sekretarza Gminy Piaski i bryg. mgr inż. Sławomira Kowalczyka – komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Świdniku. W konkursie Najlepsze Flaki Lubelszczyzny 2019 pierwsze miejsce zajęła potrawa przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Piaski Wielkie, drugie – przez KGW Kępów, a trzecie KGW Sobieska Wola.

Z kolei Puchar Burmistrza w Konkursie Zapomniane Smaki Dawnej Kuchni zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Piaski. Drugie miejsce przypadło KGW Piaski Wielkie, a trzecie KGW Siedliszczki.

Festiwal Flaków obfitował również w atrakcje muzyczne. Wystąpiły: Orkiestra Dęta z Piask, Julia Sieńko, eMCe Dance Studio z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piaskach, Sentymentalna Kapela z Piask Lubelskich, kabaret Czwarta Fala, zespół Loverboy, Future Folk, a główną gwiazdą była formacja Tulia, która reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizji. Nie zabrakło też zabawy tanecznej pod gołym niebem, którą poprowadził zespół Artist. Uczestnicy mogli też przez cały dzień wziąć udział w warsztatach rękodzieła ludowego oraz zobaczyć pokaz psów rasowych pod patronatem Związku Kynologicznego w Polsce. JN