Wieżowiec zamiast magistratu?

Działka, na której stoi budynek starego świdnickiego magistratu, niebawem stanie się naprawdę „łakomym kąskiem” dla deweloperów. Miasto chce rozszerzyć jej przeznaczenie w planie zagospodarowania o budownictwo mieszkaniowe i usługi, a wraz z nią wystawić na sprzedaż nieruchomość, na której obecnie znajduje się parking.


Miasto od kilkunastu miesięcy próbuje sprzedać budynek przy ul. Wyszyńskiego, z którego jesienią 2017 roku wyprowadziło się do nowej siedziby przy ul. Wyspiańskiego. Choć nieruchomość, nazywana przez świdniczan „białym blaszakiem”, znajduje się w samym centrum miasta a cena wywoławcza (4 mln zł) wydawała się atrakcyjna nie spotkała się z żadnym zainteresowaniem ze strony kupujących, nie licząc starostwa powiatowego, które w ubiegłej kadencji pod rządami koalicji PSL-PO, ŚWS, proponowało odkupienie obiektu na raty za kwotę 3 mln zł.

Władze miasta odrzuciły tę ofertę próbując znaleźć nabywcę w kolejnych przetargach. Mimo obniżenia poniżej 3 mln zł chętnego nie udało się znaleźć. Na początku tego roku miasto postanowiło zmienić strategię. Nim po raz kolejny nieruchomość wystawiona zostanie na sprzedaż jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego rozszerzone zostanie o funkcję mieszkaniową, do tego wraz ze starym ratuszem pod młotek pójdzie sąsiadujący z nim od strony zachodniej obszerny parking. Procedura zmiany w planie już została rozpoczęta, a miasto jest już po pierwszych rozmowach z projektantem.

– Dzięki tej zmianie w tym miejscu będzie mógł powstać blok z podziemnym garażem, co przy okazji rozwiąże nieco problem z brakiem miejsc postojowych w centrum Świdniku. Siedemdziesiąt procent powierzchni budynku byłaby przeznaczona pod mieszkania, a 30 proc. pod usługi. Wysokość obiektu mogłaby taka sama jak znajdującego się naprzeciwko budynku sądu – mówi wiceburmistrz ds. inwestycji i rozwoju Marcin Dmowski.

Cena działki z takim przeznaczeniem na pewno wzrośnie, a ze znalezieniem dewelopera chętnego postawić apartamentowiec w ścisłym centrum Świdnika, raczej nie powinno być problemu. Jaka będzie teraz cena wywoławcza nieruchomości? – Wycena będzie znana po zakończeniu procedury zmiany przeznaczenia nieruchomości. Wówczas ponownie ogłosimy na nią przetarg – wyjaśnia M. Dmowski. JN