Wirus w odwrocie

Choć świąteczno-weekendowe statystyki trudno uznać za miarodajne, to nie ma wątpliwości, że trzecia fala pandemii trwale się cofa i choć jej skutki ciągle jeszcze widać w szpitalach, to jesteśmy coraz bliżej powrotu do prawie normalności.


W ciągu ostatnich ośmiu dni średnia dziennych zakażeń SARS-CoV-2 w kraju spadła poniżej 6 tys., liczba chorych z Covid-19 w szpitalach do 21 tysięcy, a zajętych respiratorów do 2100. W lecznicach trwa odmrażanie łóżek covidowych i przywracanie wykonywania planowych zabiegów, które od miesiąca były zawieszone. Trwa akcja szczepień (do ubiegłej niedzieli co najmniej jedną dawkę przyjęło już prawie 12 mln Polaków), choć rząd nie powstrzymał się od kolejnej pokazówki i zamiast uruchomić wszystkie, będące już w gotowości, Punkty Szczepień Powszechnych, które przygotowały samorządy (w Lublinie gotowy jest punkt na lodowisku Acemania), ponad 40 tys. szczepionek przeznaczył na akcję „Zaszczep się w majówkę” i mobilne punkty szczepień, które 1 maja stanęły w stolicach wszystkich województw. Mógł się w nich zaszczepić każdy z aktywnym e-skierowaniem jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Akcja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem. Przez cały majowy weekend, mimo deszczowej i wietrznej aury, do mobilnego punktu na placu Zamkowym w Lublinie stały kilkusetmetrowe kolejki. Tak samo było w stolicach innych województw. Przez trzy dni w Lublinie udało się zaszczepić ok. dwa tysiące osób (niewykluczone, że punkt będzie działał jeszcze po majówce), tyle że nie mniejsza liczba osób, a w lepszych warunkach, miała być szczepiona w PSP na lodowisku Acemania, który czeka na uruchomienie. Dodatkowy PSP ruszył za to w ubiegłą środę w Świdniku w przychodni przy ul. Leśmiana 4. Działać będzie przez siedem dni w tygodniu z wydajnością ponad tysiąc zastrzyków tygodniowo.

Majowe luzowanie

Jeszcze przed majówką rząd ogłosił miesięczny harmonogram znoszenia kolejnych restrykcji covidowych. Od 1 maja dozwolone jest uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z limitem do 50 osób, a także w krytych obiektach i basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy max. 50 proc. obłożeniu obiektu. Od 4 maja ponownie mogą być otwarte galerie sztuki i muzea, sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe (wszędzie obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2). Podobny limit obowiązuje w świątyniach. Od 8 maja ponownie czynne będą hotele (max 50 proc. obłożenia obiektu), ale bez restauracji i strefy welness&spa. Od 15 maja będziemy mogli chodzić na świeżym powietrzu bez maseczki, pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Od tego samego dnia serwować będzie można posiłki i napoje w ogródkach restauracyjnych z zachowaniem bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limitem osób na stolik. Na dworze będzie można również organizować spektakle kulturalne i seanse filmowe przy max. 50 proc. obłożenia, a także imprezy okolicznościowe (m.in. wesela i komunie) z limitem do 25 osób. W połowie maja do szkół wrócą, początkowo w systemie hybrydowym, uczniowie klas 4-8 podstawówek i szkół średnich, a na trybuny obiektów sportowych wrócą kibice (max. 25 proc. zajętych miejsc). Od 29 maja, po ośmiomiesięcznej przerwie, na gości ponownie otworzą się restauracje z limitem max. obłożenia 50 proc. lokalu, a na imprezach okolicznościowych wewnątrz lokalu będzie się mogło bawić do 50 osób. Otworzą się również kina, teatry i inne placówki kultury, obiekty sportowe będą dostępne dla wszystkich (limit 50 proc. obłożenia) oraz zamknięte od jesieni ubiegłego roku siłownie, kluby fitness, solaria (limit 1 osoby na 15 m2), a wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej. RD

PANDEMIA W LICZBACH

Od niedzieli 25 kwietnia do poniedziałku, 3 maja w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 805 756 (o 46 900), zgonów do 68 101 (o 2 692), wyleczonych do 2 529 844 (o 90,43 tys.), a wykonanych szczepień do 11 877 060 (o 1 807 350). W woj. lubelskim przybyło 2 145 zakażonych (od początku 122 483), a 107 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 4 130). W ubiegłą niedzielę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 4 616, w W. Brytanii – 1 671, Niemczech – 8 776, Włoszech – 9 145, Francji – 9 888. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 152,93 mln. Ponad 3,2 mln osób z Covid-19 zmarło, a 89,7 mln wyzdrowiało. Dane na poniedziałek, 3 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here