Wirusowe opóźnienie robót

Konsorcjum, które zajmie się przebudową Al. Racławickich, wkroczy na plac budowy później, aniżeli pierwotnie planowano. Wszystko przez trwającą epidemię koronawirusa.

– Pierwotny termin przekazania placu budowy przebudowy Al. Racławickich był wyznaczony na 31 marca. Ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa wykonawca złożył wniosek o przesunięcie terminu. Zarząd Dróg i Mostów przychylił się do tego wniosku – mówi Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza, dodając, że nowa data przekazania nie została jeszcze wyznaczona, bo też nie wiadomo, ile czasu potrwa epidemia.

Przypomnijmy, że oprócz Al. Racławickich zostaną przebudowane ulice Lipowa i Poniatowskiego. Inwestycję ma zrealizować konsorcjum, w którego skład wchodzą Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lubartowie i Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie.

Zaproponowało najmniej, bo około 103,9 mln złotych. – To potężna inwestycja, nie tylko remont nawierzchni i chodników – ocenił prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Znajdująca się w opłakanym stanie wyboista nawierzchnia Alei Racławickich najbardziej daje się we znaki lubelskim kierowcom. Ostatni remont arterii miał miejsce ponad 30 lat temu. Przebudowa będzie się wiązać z budzącą ogromne emocje wśród części mieszkańców wycinką drzew – ale i tak maksymalnie ją ograniczono.

Inwestycja ma być podzielona na dwie części. Najpierw ruszy przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem Krwiodawców i ulicy Poniatowskiego. Później ma ruszyć przebudowa ulicy Lipowej. Roboty mają się zakończyć już w czerwcu 2021 roku. Czy w związku z opóźnieniem ten termin ulegnie zmianie? – Harmonogram będzie zaktualizowany, ale na tę chwilę za wcześnie jest, by mówić o przesunięciu terminu zakończenia prac – tłumaczy G. Jędrek.

Na Al. Racławickich planowane są m.in.: wymiana nawierzchni, wytyczenie buspasów, wytyczenie ścieżek rowerowych czy „zastosowanie elementów uspokojenia ruchu” (np. wytyczenia azyli dla pieszych). Ulica Poniatowskiego ma zostać poszerzona z dwóch do czterech pasów ruchu. Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów, ale zostaną tam wytyczone buspasy. Grzegorz Rekiel