Wkrótce lotnisko, teraz błotnisko

Budowa pasa startowego na lotnisku PWSZ w Depułtyczach Królewskich postępuje. To dobra wiadomość. Ale kierowcy zwracają uwagę na niedogodności wynikające z robót budowlanych, a konkretnie na pozostawione na jezdni błoto.

– Codziennie jeżdżę tędy do pracy. W tym miejscu jest niebezpiecznie ze względu na błoto pozostawione na drodze w związku z trwającą na lotnisku inwestycją – mówi Czytelniczka „Nowego Tygodnia”. – Zdarzało mi się, że zjeżdżałam na przeciwległy pas, aby ominąć te zanieczyszczenia i nie wpaść w poślizg.

Sygnały od kierowców w tej sprawie dotarły też do inwestora, chełmskiej PWSZ. W międzyczasie na drodze przy lotnisku PWSZ w Depułtyczach Królewskich doszło do dwóch kolizji. Kierowcy wpadli w poślizg, o czym informowaliśmy w „Nowym Tygodniu”. W PWSZ zapewniają, że bezpośrednią przyczyną była gołoledź na drodze, ale bez względu na to czyszczarki regularnie czyszczą drogę.

– Przekazaliśmy skargi do wykonawcy, który odpowiada za plac budowy – informuje Izabela Matczuk z Biura Rektora PWSZ w Chełmie. – Przeprowadziliśmy również rozmowę z wykonawcą o zaistniałej sytuacji. Błoto szosowe jest nieodłącznym elementem każdej większej budowy. Jednakże, aby zapobiec zagrożeniu wykonawca zapewnił czyszczarki, które regularnie czyszczą drogę przy budowie. Odnosząc się do kolizji, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, ich bezpośrednią przyczyną była gołoledź na drodze.

Wykonano 60 procent robót

Inwestor informuje, że dzięki sprzyjającej pogodzie budowa betonowego pasa na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przebiega znacznie szybciej niż zakładał harmonogram. Wykonano już 60 proc. zaplanowanych robót, tj. wykopy pod drogę startową, sieć kanalizacji oraz nawierzchnię drogi kołowania. Powstały także drogi pomocnicze ulokowane bezpośrednio przy stacji paliw i hangarze.

Do wykonania zostało położenie warstwy nawierzchni utwardzonej i malowanie drogi startowej, ale także instalacja oświetlenia i oznakowanie. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2021 roku. Jej koszt to 25 mln złotych. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na ten cel 16 mln złotych. Pas startowy wpłynie na rozwój uczelni i umożliwi studentom pilotażu doskonalenie umiejętności. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here