Włodawianie na Bałkanach

Od 24 czerwca do 4 lipca grupa wychowanków z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie wraz z Zespołem Tańca Ludowego „Włodawiacy” (również z MDK) przebywała w mieście Ochryda (Macedonia) na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Square Dancing” organizowanym przez EAFF – Europejskie Stowarzyszenie Festiwali Folklorystycznych.

Po prawie 30-godzinnej podróży, z przerwą na nocleg w Serbii, uczestnicy wyjazdu mogli cieszyć oczy fenomenalnymi widokami, gdzie otaczające jezioro góry zapierały dech w piersiach, a malowniczo położone domki na zboczach przyciągały wzrok i budziły zachwyt.

Po paradzie ulicami miasta, ZTL „Włodawiacy” zaprezentował swoje umiejętności taneczne na festiwalowej scenie, wspólnie z innymi zespołami z Bułgarii i Macedonii. Kolorowe stroje, żywiołowe tańce, różnorodność układów tanecznych przyciągały zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów i zachęcały do wspólnej zabawy i poznawania kultur. Festiwal zakończono rozdaniem upominków i wymianą prezentów.

Oczywiście „Włodawiakom” oprócz tego udało się również zwiedzić przepiękne miasto Ochryda, które zostało uznane przez UNESCO za część światowego dziedzictwa. Zachowały się w nim liczne zabytkowe cerkwie, starożytny teatr, średniowieczna forteca cara Samuela i inne piękne budowle.

Wyjątkowe wrażenie zrobił również rejs statkiem po Jeziorze Ochrydzkim, połączony z wizytą w klasztor św. Nauma. A w drodze powrotnej rejs po jeziorze w Kanionie Matka .

Słoneczne, upalne dni uczestnicy wyjazdu spędzali, chłodząc się w ochrydzkim jeziorze. Cały pobyt był dla zespołu niesamowitą przygodą, wspaniałą lekcją historii i kultury, a w efekcie niezapomnianym przeżyciem. (-)