Włodawscy artyści wyróżnieni

(19 października) Krasnostawski Dom Kultury zorganizował finał XX jubileuszowego Przeglądu Twórczości Ludowej. Wśród laureatów konkursu nie zabrakło włodawskich artystów.

Na program wydarzenia złożyły się: rozstrzygnięcie XX Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie XVIII Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy pokonkursowej oraz koncert orkiestry symfonicznej.
Do przeglądu zgłoszono kilkaset prac twórców z Lubelszczyzny, w kategoriach: poezja, malarstwo, rzeźba, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, wycinankarstwo oraz plastyka obrzędowa i zdobnicza. W konkursie na sztukę ludową wyróżnienia otrzymali przedstawiciele powiatu włodawskiego: rzeźbiarz Jan Pawłowski i hafciarka Barbara Litwiniuk. Z kolei w konkursie poetyckim III miejsca ex aequo otrzymały: Jadwiga Lodwich i Halina Piekarska, zaś wyróżnienia Teresa Ciodyk i Teresa Kubik. Ponadto J. Pawłowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w dziedzinie twórczości ludowej, a J. Lodwich – honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Oprócz wystawy podziwiać je będzie można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd.
W tym roku dodatkową atrakcją finału był występ Orkiestry Symfonicznej im. M.K. Ogińskiego wraz z solistami z Mołodeczna na Białorusi.
Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez KDK przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Sponsorami tegorocznej edycji były: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”. (p)