Włodawskie Muzeum Ambasadorem Lubelszczyzny?

W sobotę, 25 lutego podczas uroczystej gali, poznamy laureatów 18. edycji Ambasadorów Województwa Lubelskiego. Wśród siedmiu nominowanych instytucji do tej prestiżowej nagrody jest m.in. włodawskie Muzeum – Zespół Synagogalny.

– Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie to powiatowa instytucja kultury znakomicie promująca nie tylko region, ale również całe województwo – mówi starosta Andrzej Romańczuk. – Na pewno zasługuje na docenienie, chociażby z racji corocznego Festiwalu Trzech Kultur, który jest kulturalną ikoną nie tylko naszego powiatu, czy województwa, lecz i całego kraju.
Siedzibą Muzeum jest zabytkowy, a także unikalny w całej Europie kompleks wyjątkowych budynków po dawnej gminie żydowskiej. Tworzą go: Wielka Synagoga, wybudowana w latach 1764-1774, Mała Synagoga wybudowana u schyłku XVIII w., a także Dom Pokahalny z 1928 r.
– Sztandarowym w sferze działalności włodawskiego Muzeum jest niezwykłe przedsięwzięcie – Festiwal Trzech Kultur – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum. – Od siedemnastu lat to wydarzenie jest jednym z najważniejszych imprez kulturalnych nie tylko na Lubelszczyźnie, ale i w całej Polsce. Oferta programowa naszego Muzeum dociera do szerokiej publiczności. Prezentowane w ciągu czterech dni – przez gwiazdy największego formatu – spektakle teatralne, koncerty, recitale, wystawy, warsztaty czy filmy ogląda co roku kilkanaście tysięcy osób. Szeroki zakres działań gwarantuje możliwość dotarcia z ciekawymi propozycjami do publiczności z wielu stron Polski. Projekty i wydarzenia festiwalowe są na tyle różnorodne, że odwiedzają Festiwal całe kilkupokoleniowe rodziny. Ten międzynarodowy, kompleksowy projekt o olbrzymiej wartości kulturalnej i wysokim poziomie artystycznym, wyróżnia się unikalnym w Polsce charakterem i tematyką. Festiwal ma swą oryginalną specyfikę. O jego wyjątkowości decyduje wielokulturowy charakter imprezy. „Trzy kultury” to nie tylko historia to także współczesność, to szczególna atmosfera tolerancji wyznaniowej i narodowej panująca we Włodawie. Każdy, kto odwiedza Włodawę w trzecim tygodniu września, ma niepowtarzalną okazję poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca i czasu. Na scenach, którymi tradycyjnie staną się zabytkowe świątynie Włodawy, goszczą artyści światowej sławy.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również wystawy organizowane poza siedzibą Muzeum, m.in. poza granicami Polski. Międzynarodowa wystawa „Z popiołów Sobiboru” prezentowana była w niemal całej Europie w następujących państwach: Austrii, Holandii, Belgii, Słowacji, Włoszech, a ostatnio w Niemczech. Z kolei inna wystawa „Pamięć nie zna przedawnienia” została entuzjastycznie przyjęta m.in. w Austrii, Niemczech, Holandii i na Słowacji. O skali zainteresowania tymi wystawami świadczy m.in. fakt, że możliwość zaprezentowania ich u siebie ubiegają się renomowane europejskie muzea.
Czu włodawskie muzeum zyska uznanie w oczach Kapituły przekonamy się już za kilka dni. (gd)

O tytuł Ambasadora walczy siedem instytucji: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, Klub Sportowy Azoty – Puławy, Redakcja Kwartalnika „AKCENT – Literatura i Sztuka”, Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie oraz Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego UMCS w Lublinie.