Wodociąg znów skażony

Woda z dwóch spośród dziesięciu ujęć w gminie Krasnystaw – w Niemienicach i Latyczowie – znów nie nadaje się do spożycia. Dopóki problem nie zostanie rozwiązany dostarczana jest ona mieszkańcom przez jednostki OSP i Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Problem jest na tyle poważny, że był jednym z głównych tematów sesji rady gminy, która odbyła się we wtorek, 14 września.

Z ujęcia w Niemienicach korzysta około 600 mieszkańców Niemienic, Zażółkwi, Rońska i miejscowości Białka Wieś, a z ujęcia w Latyczowie prawie 320 osób z tej miejscowości. Dodatkowo skażone bakteriami coli jest również ujęcie w Białce, które należy do Małopolskiej Hodowli Roślin. – Wszystko wydarzyło się w przeciągu kilku dni. W ubiegły czwartek brak przydatności wody do spożycia sanepid stwierdził w Białce, a na początku tego tygodnia także w Niemienicach i Latyczowie. Podobne przypadki zdarzały się na przełomie sierpnia i września w wielu innych gminach, a nawet w Lublinie. Może to być związane z ulewnymi deszczami, ale dokładną przyczynę skażeń trudno wskazać – mówi wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

We wtorek rozpoczęło się chlorowanie i płukanie gminnej sieci wodociągowej, ale na efekty trzeba poczekać. Dopóki sanepid nie pozwoli na ponowne korzystanie z gminnego wodociągu, wodę do celów bytowych dostarczają druhowie z jednostek OSP, a wodę butelkowaną do picia – pracownicy Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zakręciu.

Ustalenie przyczyn skażenia nie będzie łatwe, ale władze gminy zapowiadają kontrole umów na wywóz nieczystości. Na razie woda z gminnej sieci w Niemiemicach i Latyczowie nadaje się wyłącznie do spłukiwania toalet.

Ponadto podczas wtorkowej sesji radni nie zgodzili się na utworzenie spółki SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa) Lubelskie, która miałaby budować tanie mieszkania na wynajem. Choć mieszkańcy w ankietach, nadesłanych do urzędu w ramach konsultacji, wyrazili zainteresowanie takimi mieszkaniami, 9 radnych zagłosowało przeciwko uchwale w tej sprawie, 4 wstrzymało się od głosu, a 1 był za. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here