Wojsławice omijane przez powiat

Mieszkańcy Wojsławic domagają się, aby przy drodze powiatowej, pomiędzy sklepem „Biedronka” a skrzyżowaniem z drogą wojewódzką, powstał chodnik. Starosta Piotr Deniszczuk obiecał im to już ponad 5 lat temu, ale inwestycja wciąż pozostaje w planach. W tym roku ma się to jednak zmienić…

Odkąd kilka lat temu przy wjeździe do centrum Wojsławic powstał sklep sieci „Biedronka”, droga powiatowa, przy której stoi, stała się jeszcze bardziej ruchliwa, a mieszkańcy zaczęli zgłaszać potrzebę budowy w tym miejscy chodnika.

– Na zakupy przyjeżdża dużo osób z naszej i sąsiednich gmin, ale wielu klientów przychodzi też pieszo. Aby dojść do sklepu, trzeba iść poboczem. Innej drogi nie ma, dlatego powinien powstać tu chodnik. I nie chodzi tu o wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – mówili mieszkańcy.

– Rzeczywiście, brak chodnika jest bardzo kłopotliwy: ludzie są zmuszeni wchodzić na jezdnię, a to dość ruchliwe miejsce – skrzyżowanie drogi powiatowej z drogą wojewódzką – uważa Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice. Przypomina, że w jesienią 2017 roku, goszcząc na sesji Rady Gminy Wojsławice, starosta chełmski Piotr Deniszczuk zadeklarował, że chodnik powstanie w 2018 roku. – Od tamtej pory minęło 5 lat, a chodnika jak nie było, tak nie ma, a przecież chodzi tylko o 60-metrowy odcinek. Można było rozwiązać ten temat już dawno – dodaje wójt.

Władze gminy liczą, że w tym roku powiat dotrzyma słowa i obiecany chodnik powstanie, tym bardziej, że w obecnej kadencji powiat nie wykonał na terenie tej gminy jeszcze żadnej inwestycji, a w poprzedniej, w latach 2014-2018 wykonał zadania drogowe na długości 5,7 km, przy średniej w powiecie wynoszącej ok. 15 km.

Zadanie dotyczące budowy chodnika znalazło się w budżecie powiatu na ten rok. Jak informuje wicestarosta Jerzy Kwiatkowski, prace są na etapie pozyskiwania pozwolenia na budowę. Tego kiedy ruszą te właściwe, budowlane, wicestarosta nie chce przesądzać, być może będzie to połowa roku.

Ponadto powiat planuje remont fragmentu drogi w Putnowicach; najprawdopodobniej zgłosi też jedną z dróg w gminie Wojsławice do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w województwie lubelskim na 2023r., a także do „Polskiego Ładu”, jeśli pojawią się nabory.

Póki co powiat nie zwracał się do gminy o partycypację w kosztach prac dotyczących budowy chodnika, ale na etapie zgłaszania wniosków do budżetu na 2023 r. Wojsławice zadeklarowały swój udział na poziomie takim, w jakim powiatowe inwestycje współfinansują inne gminy.

– Przyglądaliśmy się temu ostatnio i niektóre gminy – Wierzbica, Sawin, Ruda Huta – „dostały” po dwadzieścia parę kilometrów i to bez udziału własnego. Oczekujemy, że zostaniemy potraktowani na takich samych zasadach, zwłaszcza, że przez tyle lat nic u nas nie robiono – kończy wójt. (w)