Przez ostatnie lata w gminie Wojsławice stanowisko zastępcy wójta pozostawało nieobsadzone. Z początkiem lutego br. to się zmieniło. Wójt Henryk Gołębiowski powierzył tę funkcję Bartłomiejowi Szajnerowi.
Nowy wicewójt jest mieszkańcem Majdanu Ostrowskiego. Ma 31 lat, jest absolwentem Technikum Budowalnego w Chełmie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (obecnie PANS), gdzie zdobył tytuł inżyniera rolnictwa. Tytuł magistra obronił na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Do tej pory pracował w firmach wspierających branżę rolniczą, jednocześnie prowadząc 45-hektarowe gospodarstwo rolne. Jest też członkiem Lubelskiej Izby Rolniczej.
W ubiegłorocznych wyborach samorządowych startował w okręgu nr 4 (gminy: Białopole, Leśniowice, Wojsławice, Żmudź) z listy KWW Gmina – Powiat Wspólna Sprawa G9 do Rady Powiatu Chełmskiego. Był najmłodszym z kandydatów. Zdobył aż 690 głosów, co było drugim wynikiem w całym okręgu, ale do rady się nie dostał. Z jego komitetu więcej o 18 głosów dostał lider listy Radosław Rakowiecki, a pozostałe dwa mandaty w okręgu zdobyli Bogusław Kudyba (PiS – 658 głosów) i Andrzej Zając (Porozumienia dla Powiatu – 483 głosy). Prywatnie Bartłomiej Szajner jest mężem i ojcem trójki dzieci.
Informacją o powołaniu swojego zastępcy wójt Henryk Gołębiowski podzielił się z mieszkańcami w internecie. Wielu mieszkańców komentując decyzję, pisało, że wójt wybrał ambitnego, pracowitego i rozpoznanego w środowisku lokalnym człowieka, ale nie brakowało też pytań czy gminę na to stać i sugestii, że wójt mógł postawić na kogoś z grona urzędników. Jak podkreśla wójt Gołębiowski, powołanie zastępcy to wdrożenie zalecenia po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej, a na dowód pokazuje protokół ze wspomnianej kontroli, gdzie wskazano, iż niepowołanie zastępcy jest niezgodne z art. 26a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Nowy wicewójt będzie pracował na 3/4 etatu. Jego miesięczne zarobki mają wynosić 7 449 zł brutto. Rocznie zatrudnienie zastępcy wójta będzie więc kosztowało gminę (licząc ze składkami i 13. pensją) ok. 115 tysięcy złotych (jak wylicza kalkulator płac – dop. red.), a nie jak sugerowaliśmy w jednym z poprzednich numerów 150 tys. zł (kalkulując tę kwotę nie mieliśmy jednak informacji, że wicewójt będzie zatrudniony na 3/4, a nie cały etat).
Do obowiązków B. Szajnera, poza zastępowaniem wójta pod jego nieobecność, będzie należała współpraca z OSP, stowarzyszeniami, klubami sportowymi, część spraw z zakresu ochrony środowiska, a z czasem jego kompetencje zostaną rozszerzone także na inne zagadnienia, w tym inwestycje.
– W wyniku wprowadzanych sukcesywnie zmian organizacyjnych w Urzędzie Gminy Wojsławice, zastępca wójta przejmie niektóre obowiązki wykonywane dotychczas przez pracowników UG. W bieżącym roku dwie pracownice zamierzają przejść na emeryturę, a planowane i wprowadzane zmiany organizacyjne w urzędzie, wpłyną na to, że na zwolnione stanowiska nie będą zatrudniane nowe osoby z zewnątrz, tylko z grona obecnych pracowników. Tak więc zatrudnienie zastępcy wójta gminy Wojsławice nie wpłynie na wzrost zatrudnienia w urzędzie. Ponadto informuję, że zastępca wójta jest zatrudniony na 3/4 etatu z ustalonym wynagrodzeniem poniżej tabeli wynagrodzeń dla tej grupy zaszeregowania – dodaje wójt. (w, fot. Gmina Wojsławice)