Wrócił lockdown

Do 9 kwietnia obowiązuje rozszerzenie zasad bezpieczeństwa w całym kraju. Uczniowie klas I-III wracają do zdalnej nauki. Zawieszona została z pewnymi wyjątkami działalność hoteli, zamknięte kina, teatry, obiekty sportowe, ograniczona działalność galerii handlowych.

Praca zdalna rekomendowana jest wszędzie tam, gdzie to możliwe. Nowe zasady wprowadzono od soboty, 20 marca i obowiązywać będą do 9 kwietnia, obejmując także okres Świąt Wielkanocnych. Wszyscy uczniowie – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. Swoją działalność muszą zawiesić: hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych); galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi).

W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie. W tym wydaniu „Nowego Tygodnia” nie ma „Afisza kulturalnego”, bo działalność zawieszają też kina, teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online). Wciąż nie mogą działać baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą), kluby fitness i siłownie, a także obiekty sportowe (te mogą działać tylko na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności), stoki narciarskie oraz sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna.

Pracownicy Chełmskiego Domu Kultury, który po ostatnim zamknięciu rozkręcał się z koncertami i spektaklami, poinformował w internecie, że z przykrością zmuszeni są przenieść na inne terminy wydarzenia zaplanowane w dniach 20 marca – 9 kwietnia i nieczynne będzie też wtedy kino „Zorza”. Zwroty biletów na odwołane lub przeniesione na inny termin wydarzenia przyjmowane będą w kasie ChDK.

Ograniczenia w chełmskim magistracie

W chełmskim ratuszu też przypominają, że każdy powinien zasłaniać maską usta i nos, zachować co najmniej 1,5 metrowy dystans do drugiej osoby i regularnie dezynfekować lub myć ręce. Zasady te obowiązują także we wszystkich jednostkach urzędu miasta, które działają w ograniczonej formule. Urzędnicy informują, że sprawy powinny być w pierwszej kolejności załatwiane przez pozostawienie pism w przeznaczonych do tego urnach lub telefonicznie. W szczególnych przypadkach można złożyć dokumenty w Biurze Obsługi Interesantów lub na wezwanie bezpośrednio skontaktować się z urzędnikiem – przy przygotowanym stanowisku i zachowaniu reżimu sanitarnego. W komunikacie miasta czytamy też, że należy stosować się do obowiązujących limitów osób: 9 osób w holu urzędu przy ul. Lubelskiej 65 (kasy bankowe), 2 osoby w Biurze Obsługi Interesantów przy ul. Lubelskiej 65, 5 osób w Wydziale Komunikacji przy ul. Lubelskiej 63, 4 osoby w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Pocztowej 50. Obsługa pojedynczo przy stanowiskach obowiązuje w pozostałych jednostkach (GOK – Mickiewicza 32a, DSO – Obłońska 20, Wydział Geodezji – pl. Niepodległości 1). (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here