Wspomóżmy rodaków!

Rozpoczyna się doroczna zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Wschodzie. W zeszłym roku udało się przygotować 4500 paczek o wadze ponad 15 kg każda. W tym roku akcja odbywa się po raz 19.


– Zbiórka darów, przygotowywanie i przekazywanie biało-czerwonych paczek to przyjemność, ale również ogromna praca wykonywana przy dobrej woli wolontariuszy oraz wielu instytucji – mówi senator Stanisław Gogacz, inicjator akcji „Polacy Rodakom”.

Dla wielu polskich rodzin zza wschodniej granicy oznaczone polską flagą paczki to nie tylko materialne wsparcie, ale i dowód pamięci przekazany przez rodaków. – W ciągu roku otrzymujemy wiele sygnałów od Polaków zza granicy, z których wynika, że spodziewają się czy też liczą na to, że również na najbliższe Święta Bożego Narodzenia otrzymają paczki tak jak rok czy też wiele lat temu – podkreśla senator Gogacz. Rokrocznie krąg obdarowanych znacznie się rozszerza. W tym roku organizatorzy liczą, że uda im się obdarować 5000 osób. Przesyłki z Polski trafiają do rodzin na Ukrainie m.in.. w Szepietówce, Połonnem, Koziatyniu czy w Starej Hucie na Bukowinie tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

W Lublinie dary można przynosić od 15 października aż do 3 grudnia. Zbierane są słodycze, kakao, konserwy mięsne oraz tłuszczowo-mięsne (metalowe lub plastikowe opakowania), makaron, cukier, kasza, ryż, mleko w proszku i wszystkie produkty z dłuższym terminem przydatności do spożycia. Do paczek można dołączyć również małe maskotki – przytulanki, które ucieszą najmłodszych. Organizatorzy nie przyjmują odzieży i butów. W tym roku nie jest też prowadzona zbiórka książek, bo pozostały zapasy z poprzednich lat.

Emilia Kalwińska

W Lublinie paczki od poniedziałku do piątku (w godz. 11.30 – 16.00) można przynosić do Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Królewskiej 15 (wejście w bramie). W Świdniku dary odbierane są od wtorku do piątku (w godz. 9.00 – 12.00) w Klubie Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” przy ul. Niepodległości 13.

Darowiznę można przekazać również poprzez wpłatę na konto: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Lubelski, ul. Rynek 18, 20-111 Lublin, BANK PKO BP ODDZIAŁ LUBLIN 44 1020 3150 0000 3202 0027 7392 z dopiskiem „Na Akcję Polacy– Rodakom”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here