Wybory, wybory i górki…

Prawie dwa tygodnie temu powitaliśmy 2020 rok. Ale jak to w czasie podsumowań: wracamy jeszcze na chwilę do tego, co działo się w ciągu minionych 12 miesięcy. Przypominamy trzy najważniejsze, naszym zdaniem, wydarzenia z punktu widzenia mieszkańców Lublina.


1. Wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość wygrało październikowe wybory do Sejmu i utrzymało samodzielne rządy, zdobywając w skali kraju 43,59% głosów i 235 na 460 mandatów. Daleko w tyle były Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,4% i 134 mandatami, SLD z wynikiem 12,56%, PSL – 8,55% i Konfederacja – 6,81%. Bardzo wysoka była frekwencja, która wyniosła 61,74%.

Co ciekawe, Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości w Senacie, czyli wyższej izbie parlamentu. To m.in. efekt zawarcia przez opozycję tzw. paktu senackiego. W większości okręgów opozycyjne ugrupowania wystawiały wspólnego kandydata (w Senacie obowiązują okręgi jednomandatowe). PiS ma 48 senatorów, Koalicja Obywatelska 43, PSL 3, a SLD 2. 4 mandaty przypadły senatorom niezrzeszonym. W Lublinie mandat senatora wywalczył Jacek Bury z KO, który pokonał Krzysztofa Michałkiewicza (PiS).

Konsekwencją wyborów parlamentarnych była zmiana na stanowisku wojewody lubelskiego. Urząd opuścił Przemysław Czarnek, który wywalczył mandat poselski z list Prawa i Sprawiedliwości. „Drogę w przeciwnym kierunku” pokonał Lech Sprawka i to właśnie on jest obecnie przedstawicielem rządu w województwie lubelskim. Zmiany personalne nastąpiły też w lubelskiej radzie miasta. Mandaty poselskie z list Koalicji Obywatelskiej wywalczyli Marta Wcisło i Michał Krawczyk, do niedawna radni klubu Krzysztofa Żuka.

2. Nocne głosowanie ws. górek czechowskich 1 lipca nad ranem, podczas jednej z najbardziej burzliwych sesji w historii lubelskiej rady miasta, rajcy głosami klubu Krzysztofa Żuka przyjęli studium zagospodarowania przestrzennego dopuszczające budowę bloków na części górek czechowskich.

Głosowanie poprzedziły liczne protesty mieszkańców, którzy byli oburzeni, że prezydent Krzysztof Żuk, prezentując projekt studium, zignorował wyniki kwietniowego referendum. Lublinianie opowiedzieli się wówczas przeciwko zabudowie górek, ale głosowanie było nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję, która wyniosła niespełna 13% (próg ważności wynosił 30%).

Bloki na około 25 ha górek miałaby postawić firma TBV, która zobowiązała się, że po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego urządzi park naturalistyczny o powierzchni 75 ha. Ten teren TBV sprzedało miastu za symboliczną złotówkę. Los górek czechowskich nie jest jednak przesądzony. Pod koniec grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził nieważność studium w zakresie górek.

3. Wybory do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość wygrało majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 45,38% głosów, co przełożyło się na 26 mandatów. Koalicja Europejska, czyli połączone siły PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych (w wyborach parlamentarnych PSL i SLD startowały już samodzielnie) zdobyła 38,47% głosów, co przełożyło się na 22 mandaty. 5-procentowy próg wyborczy przekroczyła jeszcze Wiosna Roberta Biedronia, która wywalczyła 3 mandaty (6,06%).

Z okręgu numer 8, obejmującego swoim zasięgiem województwo lubelskie, mandaty wywalczyli Beata Mazurek (Prawo i Sprawiedliwość), Elżbieta Kruk (Prawo i Sprawiedliwość) i Krzysztof Hetman (Koalicja Europejska).

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here