Wyciągali tonącego

Uczniowie przyglądali się, jak strażacy i ratownicy wodni zmagali się z trudnymi warunkami na pokrytych lodem „Gliniankach”, by wyciągnąć na brzeg tonącego człowieka. Na szczęście tym razem były to tylko ćwiczenia służb.

Przez trzy dni (13-15 lutego) trzy zmiany strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, wraz z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, uczestniczyły w ćwiczeniach lodowych na chełmskich „Gliniankach”. W szkoleniu z technik ewakuacji spod lodu brały też udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Wierzbicy, Stawu, Żmudzi, Kamienia i Kaniego.
Ubrani w kombinezony do pracy w wodzie strażacy pełnili funkcję pozorantów, którzy wpadli do wody po załamaniu się lodu i konieczna była ich ewakuacja.
O tym, jak fatalnie może się skończyć wchodzenie na lód w pojedynkę, dowiedzieli się też uczniowie Zespołu Szkół w Żółtańcach i Okszowie, III LO w Chełmie oraz Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Chełmie, którzy przyjechali na lekcję nad zalewem, by obserwować akcję ratowniczą. O zasadach bezpieczeństwa zimą nad wodą i zachowania się w prezentowanych młodzieży kryzysowych sytuacjach, udzielaniu pierwszej pomocy opowiedział uczniom Andrzej Klaudel, prezes WOPR Chełm.
Zimowe szkolenia zakończyło morsowanie ratowników z WOPR w przygotowanym do ćwiczeń przeręblu. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here