Wyciekają pieniądze

Z prośbą o interwencję w sprawie rachunków za tzw. wodę techniczną Czytelnicy przychodzą do „Nowego Tygodnia” często. Najczęściej są to mieszkańcy budynków zarządzanych przez Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych w Chełmie. Tym razem dzień po dniu przyszli do redakcji w tej sprawie mieszkańcy ul. Kredowej 7 oraz Słowackiego 19. Mówią, że mają dość płacenia co drugi miesiąc po 20 zł lub nawet więcej za wodę techniczną.

Urzędnicy po raz kolejny tłumaczą, że koszt wody i ścieków wynikający z różnicy między wskazaniami wodomierza głównego a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych pokrywany jest przez użytkowników wszystkich lokali w danym budynku. Tak mówią przepisy. Wodomierze lokalowe i wodomierz główny mogą różnić się pod względem dokładności pomiaru.

Przedstawiciele PUM wyjaśniają, że do powstawania różnic wskazań wodomierzy głównych i indywidualnych mogą przyczyniać się ich klasa i sposób montowania, niejednoczesność odczytów i błędy pomiarowe wodomierzy, cieknące krany itd. Takie wyjaśnienia nie zadawalają jednak lokatorów, którym wraz z wyciekającą wodą ubywa z portfeli pieniędzy. Ludzie chcą, aby urzędnicy zrobili wszystko, żeby ograniczyć ich wydatki z tego tytułu.

Katarzyna Hapońska-Gajewska, prezes PUM w Chełmie, zapewnia, że w tym celu podjęto szereg działań, w tym kontrolę okresu legalizacji wodomierzy, który wynosi 5 lat, montaż nowoczesnych wodomierzy, kontrolę prawidłowości ich działania, sprawdzanie prawidłowości podłączenia urządzeń pobierających wodę (pralki, zmywarki, spłuczki) a do tego PUM występuje do dostawcy wody, MPGK-u, o zapewnienie jednoczesności odczytów wodomierzy indywidualnych i wodomierza głównego.

Prezes PUM informuje, że do końca października br. dokonane zostaną ponowne przeglądy lokali położonych przy ul. Słowackiego 19 i Kredowa 7 pod względem sprawdzenia wodomierzy i prawidłowości podłączenia urządzeń pomiarowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here