Wydłużony zasiłek na dziecko

W styczniu jedna grupa przedszkolna z Chełma trafiła „na moment” na kwarantannę, teraz jej los podzieliła jedna z klas Szkoły Podstawowej nr 2. ZUS przypomina: w przypadku, gdy placówka działa w ograniczonym zakresie, rodzicowi przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

– Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice skorzystają do 14 lutego. Pojawiło się ministerialne rozporządzenie, które po raz kolejny wydłuża okres pobierania tego świadczenia – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Zasady wypłaty zasiłku nie zmieniły się. Świadczenie przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu Covid-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki, czyli poszczególne oddziały są wysyłane na naukę zdalną. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Przez cały styczeń do Oddziału ZUS w Biłgoraju, który Oddział obsługuje m.in. powiaty: chełmski, krasnostawski i włodawski, wpłynęło 447 wniosków o zasiłki opiekuńcze. – Rodzice rzadziej występują teraz o dodatkowy zasiłek. Liczba wniosków, jakie złożyli do biłgorajskiego ZUS w styczniu, była ponad dwa razy mniejsza niż na przykład w lipcu ubiegłego roku, gdy zanotowaliśmy ponad tysiąc wniosków. Warto jednak pamiętać, że zasiłki opiekuńcze wypłacają także pracodawcy ubezpieczający powyżej 20 osób, więc faktyczna skala zainteresowania zasiłkiem jest większa i poznamy ją dopiero później. Zasiłki bezpośrednio z ZUS otrzymują pracownicy mniejszym firm i osoby prowadzące własną działalność – dodaje Korba. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here