Wyjątkowa oprawa Narodowego Czytania

Uczestnicy Narodowgo Czytania w Wierzbicy sprawili, że ich spotkanie nie było jednym z wielu podobnych. Lektorzy występowali w strojach z epoki, co wzbudziło ogromne zainteresowanie mieszkańców. Oprawa wydarzenia była wyjątkowa!

10 września gmina Wierzbica przystąpiła do akcji Narodowe Czytanie, która od 2012 roku odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Czytanie zorganizowano na skwerku przed wejściem do Urzędu Gminy. A w tegorocznej odsłonie można było wysłuchać fragmentów dzieł Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Wadysława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. W spotkaniu wzięło udział aż 200 osób a organizatorzy zadbali nie tylko o dobór odpowiednich lektur, ale także strojów z epoki, w których występowali lektorzy.

W tym roku fragmenty nowel czytali: Zdzisława Deniszczuk – wójt Wierzbicy, Agnieszka Dąbrowska – radna powiatu chełmskiego, Marta Kozak – radna gminy Wierzbica, Marzanna Jakuta – dyrektor SP w Wierzbicy, Bożena Kloc – dyrektor Przedszkola w Wierzbicy, Anna Socha – dyrektor GBP w Wierzbicy, Beata Sienkiewicz – kierownik OPS, Antoni Rzeźniczuk – poeta, Małgorzata Gryzińska – lekarz oraz pracownicy biblioteki, nauczyciele, przedstawiciele Klubu Seniora, Kół Gospodyń Wiejskich i uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzbicy.

Po czytaniu odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów Sąsiedzi i Klubu Seniora. A na koniec poeta A. Rzeźniczuk recytował swoje wiersze. Po części oficjalnej lektorzy odwiedzili dzieci w przedszkolu oraz w szkole. A w trakcie przechadzki ulicami rozdawali ulotki z cytatami autorów nowel. Wyjątkowe stroje lektorów przygotowała Dorota Depta. (bf)