Wykształcimy najlepszych medyków

Centrum symulacji już służy studentom

To najnowocześniejsze i największe w Polsce Centrum Symulacji Medycznej. Na sześciu kondygnacjach naziemnych i jednej podziemny pomieszczono profesjonalną aparaturę i sprzęt do ratowania życia ludzkiego. Na budowę oraz wyposażenie centrum Uniwersytet Medyczny w Lublinie wydał 50,5 mln złotych, z czego połowę pokryło unijne i rządowe dofinansowanie.


XXI wiek w kształceniu lekarzy

Centrum Symulacji Medycznej przy ulicy. Chodźki ma służyć przyszłym lekarzom, aptekarzom, położnym, fizjoterapeutom, ratownikom medycznym i dentystom. To tutaj zdobędą pierwsze szlify w zawodzie, ucząc się nie na pacjentach, ale na manekinach i symulatorach. Wszystko po to, by wyeliminować oraz skorygować na bieżąco błędy i wykształcić profesjonalnych lekarzy. Praktyki w Centrum zaczynają już studenci drugiego roku. Nowością jest nauka w zespołach, złożonych ze specjalistów w kilku dziedzinach.

W nowoczesnym, wybudowanym w dwa lata budynku o powierzchni 8453 m 2 znalazły się m.in. kompletne wyposażono sale oddziału intensywnej terapii, bloku operacyjnego, czy pracowni dentystycznej. – W Centrum wszystkie procedury wykonujemy jak w prawdziwym szpitalu, sali porodowej, aptece, przychodni czy ambulansie. Pacjenci są sztuczni, bo dbamy o bezpieczeństwo. Nie szkolimy się na ludziach, tylko na robotach. W rozwiązywaniu problemów medycznych pomagają nam również pacjenci-aktorzy – tłumaczy dr hab. n. med. Kamil Torres, kierownik Centrum Symulacji Medycznej . Centrum wyposażone jest nawet w symulowane mieszkanie, gdzie przyszłe położne nauczą się jak przeprowadzić domową wizytę patronażową. W najbliższej przyszłości kształcić mogą się w nim również lekarze-rezydenci.

– To wspaniały obiekt, który będzie służył przyszłym pokoleniom. Pozwoli nam na to, by nasi absolwenci zajmowali pierwsze miejsca na egzaminach w swoim zawodzie – podkreśla prof. dr hab. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego. – Nie od dziś wiadomo, jak bardzo pilnie krajowy system ochrony zdrowia potrzebuje wielu wykształconych lekarzy, pielęgniarek i innych profesjonalistów medycznych. Powołanie i zaistnienie takiej jednostki w strukturze uczelni to jeden z obowiązujących światowych standardów współczesnej dydaktyki medycznej – dodaje rektor UM

Starania o powstanie centrum trwały trzy lata, Uniwersytet Medyczny podjął się dużego ryzyka i na początku zaczął budować centrum z własnych środków. Pieniądze z funduszy europejskich i ministerstwa zdrowia przyszły później. – Ponad 90 procent pomieszczeń mamy zajętych na przyszły rok – zapewnia Kamil Torres. Tylko w tym roku studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zajęli III miejsce w międzynarodowych zawodach w symulacji medycznej „SimChallenge”, organizowanych w Paryżu.

Emilia Kalwińska

W planach uczelni jest również budowa budynku nowej stomatologii w kampusie przy ulicy Chodźki, na miejscu nieistniejących już zakładów ortopedycznych. Kamień węgielny pod budowę Stomatologicznego Centrum Klinicznego zostanie wmurowany 12 listopada br. Po wybudowaniu nowego obiektu centrum zmieni tym samym siedzibę z budynku przy Lubartowskiej/ Karmelickiej. Nowy obiekt stomatologii kosztować ma 52 miliony złotych, jego gabinety mają być, jak do tej pory, otwarte dla mieszkańców Lublina. Zakończenie inwestycji zaplanowano na kwiecień 2020 roku.
Problem jest za to przetargiem na budowę hali sportowo-widowiskowej mającej powstać w kampusie UM. Wykonawcy chcą więcej niż uniwersytet ma na tę inwestycję. Jest jednak szansa, że obiekt powstanie. – Uzyskaliśmy w Ministerstwie Sportu i Turystyki prolongatę terminu wydatkowania przyznanych na ten cel środków finansowych – zapewnia rektor Drop. Ministerialna dotacja to kwota 18 milionów złotych, całość budowy wyniesie 52 miliony złotych. W obiekcie znajdą się m.in.: wielofunkcyjna sala sportowo-widowiskowa z trybunami na 800 osób, ścianka wspinaczkowa, siłownia, sale do fitnessu, ćwiczeń aerobowych, squasha, tenisa stołowego i sportów walki oraz gabinety medycyny sportowej. W budynku będzie się mieścił także studencki klub „Medyk” oraz pomieszczenia uczelnianego zespołu pieśni i tańca. Na zewnątrz powstaną boiska m.in. do koszykówki, siatkówki plażowej, tenisa oraz siłownia.