Wymyślili magazyny ciepła i chłodu

Dr inż. Dariusz Zieliński ( pierwszy z lewej ) – prof. Wojciecha Jarzyny z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej nie ma na tym zdjęciu – zastępował go w Hiszpanii trzymający statuetkę mgr inż Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej

Jury Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii INNOVA VALENCIA 2018 doceniło naukowców z Lublina.


Dr inż. Dariusz Zieliński i prof. Wojciech Jarzyna z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej pracowali wspólnie nad wynalazkiem pt. „Magazyny ciepła i chłodu” . – Jest to nowoczesne oraz ekonomiczne rozwiązanie, które może być wykorzystane zarówno w autobusach, jak i magazynach czy domach wielorodzinnych. Jego zastosowanie znacząco obniża koszty zużycia energii – wyjaśnia prof. Wojciech Jarzyna z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych. Naukowcy z Lublina wpadli na pomysł, by tradycyjne baterie litowo-jonowe w pojazdach zastąpić magazynem energii. Ten wynalazek pozwala na tańsze zasilanie systemów ogrzewania i klimatyzacji, co przedłuża żywotność akumulatorów zasilających elektryczne silniki pojazdu i zwiększa jego zasięg. Podczas targów pomysł wzbudził ogromne zainteresowanie. Lublinianie oprócz złotego medalu w konkursie głównym otrzymali również złoty medal od Mołdawskiej Agencji Rządowej ds. Własności Intelektualnej i złoty medal od delegacji rosyjskiej.– Na naszym stoisku gościliśmy przez 2 dni kilkaset osób – podsumowuje dr inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here