Wyróżnienie dla Jantarowej

Budynek przy ul. Jantarowej na osiedlu Pod Starym Lasem został wyróżniony w kategorii „Budynek wielorodzinny nowy”

Konkurs Baumit „Fasada Roku 2016” rozstrzygnięty! Spośród blisko 200 elewacji z całej Polski kapituła wyłoniła pięć zwycięskich realizacji i przyznała osiem wyróżnień. Wśród laureatów w kategorii „Budynek wielorodzinny nowy” znalazł się obiekt z ul. Jantarowej w Lublinie, doceniony za „lekką”, elegancką, a zarazem interesującą architekturę mieszkaniową.

Od lat „Fasada Roku” jest ważnym wydarzeniem w świecie architektury i budownictwa, któremu świadectwo wystawiają nie tylko inwestorzy, architekci oraz wykonawcy, zgłaszający obiekty do konkursu czy znane osobistości zasiadające w jury. W tym roku obradom zaszczytnego gremium przewodniczył dr. inż. arch. Andrzej Poniewierka, występujący z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Wskazanie najciekawszych rozwiązań elewacyjnych wykorzystujących kompletną technologię Baumit nie należało do zadań najłatwiejszych – wysoka ranga wydarzenia w ramach jubileuszowej, dziesiątej już edycji 182 kandydatów. W obliczu tak wielu zgłoszeń potrzeba było wielu godzin, by spośród nich wyłonić liderów poszczególnych kategorii.
Odpowiedzialność spoczywająca na barkach jurorów była tym większa, że nagrodą główną w konkursie jest nie tylko prestiżowy tytuł „Fasada Roku” i 10 000 zł, lecz także automatyczna kwalifikacja do międzynarodowej odsłony zmagań – Baumit Life Challenge.
Wnikliwa analiza wszystkich realizacji pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem, a w przypadku budynków po renowacji – także poszanowania ich historycznej tradycji, stała się kluczem, który pozwolił wyłonić zwycięzców i wyróżnionych.

Dom jednorodzinny nowy

Budynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach – „Fasada Roku 2016” w kategorii
domów jednorodzinnych

W pierwszej kategorii, zarezerwowanej dla domów jednorodzinnych, jury najwyżej oceniło budynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach.
Projekt autorstwa pracowni FlexiForma, zrealizowany w systemie gospodarczym przez prywatnego inwestora, został nagrodzony za powściągliwość, prostotę, dobór materiałów i kulturę wykończenia, co pozwoliło wykreować obiekt harmonijnie wpisany w otoczenie.
Wobec zaciętej rywalizacji o pierwsze miejsce kapituła zdecydowała dodatkowo wyróżnić dom jednorodzinny FRA House w Piastowie, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez pracownię Beczak/Beczak Architekci, zrealizowany przez Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel. Jurorzy wysoko ocenili efekt w postaci intymnej strefy życia rodzinnego i atmosferę miejsca osiągniętą przez konsekwencję projektową oraz rodzaj użytych materiałów.

Budynek niemieszkalny

Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL w Poznaniu – „Fasada Roku 2016” w kategorii „Budynek niemieszkalny”

Nie mniej wrażeń przysporzył jurorom wybór najlepszej realizacji w kategorii budynków niemieszkalnych, o czym świadczy fakt, że do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Laur przypadł poznańskiemu Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL. Elewacja zaprojektowana przez ELD Poland Sp. z o.o., a zrealizowana przez Budimex S.A., urzekła oceniających spójnością formy i funkcji konsekwentnie komunikowanej poprzez użyte materiały.
Również w tej kategorii kapituła nie poprzestała wyłącznie na przyznaniu nagrody głównej. Tu także rozdysponowała pełną pulę dopuszczanych wyróżnień. Pierwszym z nich uhonorowano łódzką inwestycję Echo Investment S.A. Projekt biurowca Symetris Business Park, stworzony przez Pracownię Architektury i Wnętrz Bartłomiej Biełyszew, zdobył uznanie delikatną i elegancką konstrukcją, podkreśloną fakturą materiałów. Prace wykonawcze zrealizowała firma Doto Sp. z o.o. Ponadto konkursowe jury doceniło Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Pogodnej 37 w Tychach. Obiekt projekt pracowani przez Susuł & Strama Architekci został wyróżniony za konsekwentną, „sterylną” i racjonalną architekturę. Za wykonanie inwestycji na zlecenie Urzędu Miasta Tychy odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET s.j.

Budynek wielorodzinny nowy

Budynek przy ul. Jantarowej na osiedlu Pod Starym Lasem został wyróżniony w kategorii „Budynek wielorodzinny nowy”

Wytypowanie zwycięzcy w najliczniej obsadzonej, drugiej kategorii, gdzie o prestiżowy tytuł mierzyły się budynki wielorodzinne było dla jury niebywałym wyzwaniem. Apetyt na zwycięstwo miało tu 76 realizacji reprezentujących bardzo wyrównany poziom. Wygrało Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie, które urzekło jury niekonwencjonalną formą oraz twórczym zestawieniem materiałów. Prace budowlane wg projektu pracowni Kubatura Sp. z o.o. zrealizowała Struktura Sp. z o.o. Sp. Kom.
Wysoki i wyrównany poziom rywalizacji w tej kategorii skłonił jury do przyznania dwóch równorzędnych wyróżnień. Jedno z nich, za oryginalną formę i kontrastowy dobór materiałów, a przy tym umiejętne wkomponowanie obiektu w otoczenie, otrzymał budynek wielorodzinny I etapu Osiedla Botaniczna przy ul. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna INSOMIA Szymon Januszewski.
Drugie wyróżnienie trafiło do Lublina! Budynek przy ul. Jantarowej na Czubach, na osiedlu Pod Starym Lasem doceniono za „lekką”, elegancką, a zarazem interesującą architekturę mieszkaniową. Autorem projektu opracowanego na zlecenie Zakład Instalacji Przemysłowych i Sanitarnych Jan Pastwa jest Pracownia AMK. Za wykonanie odpowiedzialna była firma Domkus s.c.

Budynek po rekonstrukcji i adaptacji

Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie – „Fasada Roku 2016” w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”

W kategorii, w której do walki przystąpiły budynki po rekonstrukcji i adaptacji, prestiżowym tytułem uhonorowano kamienicę przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Jury doceniło projekt autorstwa Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz za logiczne wkomponowanie w otoczenie oraz szczególny rodzaj adaptacji, wyróżniający się na tle pozostałych obiektów. Uznanie kapituły wzbudziło również zachowanie pierwotnych cech budynku. Prace budowlane zrealizowała firma Eko-Term Jarosław Wiśniewski. Wśród zgłoszeń tej kategorii jurorzy zwrócili uwagę także na budynek wielorodzinny Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Bolesławieckiej 8-10-12 we Wrocławiu. Obiekt zdobył wyróżnienie za zachowanie pierwotnej kompozycji i wykorzystanie elementów płytowych jako akcentu kolorystycznego. Wizję pracowni Archimmodicus Sp. Jawna Grzegorz Kędzierski zrealizowały firmy KLIMBUD oraz MATBUD.

Budynek po renowacji

Budynek biurowy przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie – „Fasada Roku 2016” w kategorii „budynek po renowacji”

W ostatniej kategorii nagrodę główną i tytuł „Fasada Roku 2016” za efekt przywrócenia pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich przyznano budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Projekt remontu na zlecenie ENEA Szczecin przygotowała Pracownia Architektoniczna FRONT ARCHITECTS.
Jednocześnie kapituła konkursu zdecydowała się wyróżnić kamienicę mieszkalną przy ul. Wrocławskiej w Poznaniu, podkreślając tym samym ogrom i wysoki poziom prac konserwatorskich, wyrażony precyzją i uwzględnieniem elementów detali fasadowych. Realizacją projektu PRO-ART Jan Pałczyński na zlecenie osoby prywatnej zajął się Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych.

Kamienica przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu – „Fasada Roku 2016” w kategorii „budynek po rekonstrukcji i adaptacji”

Uwagę jurorów zwróciła także brama wjazdowa pałacu Branickich w Białymstoku. Projekt autorstwa DF Studio Projektowe s.c. Sławomir Maksimowicz, Mirosław Snarski wyróżniono za podkreślenie dobrej klasy zabytków z wykorzystaniem kompleksowego zestawu materiałów wraz z użytą technologią renowacyjną. Obiekt do konkursu zgłosiło P.P.H.U. WIT s.c. W. Średziński, P. Średziński z konsorcjum WIRM, które przeprowadziło prace na zlecenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.