Wyróżnienie dla wybitnych medioznawców

Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej po raz trzeci przyznało Nagrodę im. dr. Karola Jakubowicza. To prestiżowe wyróżnienie otrzymują autorzy wybitnych publikacji naukowych, które wpisują się w obszar zainteresowań patrona nagrody. Laureatką tegorocznej edycji konkursu została Agnieszka Walecka-Rynduch z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W poprzednich edycjach laureatami nagrody byli m.in. naukowcy z UMCS.

Dr Karol Jakubowicz był jednym z najbardziej uznanych polskich naukowców w zakresie komunikacji i mediów, zaliczanym do grona najbardziej rozpoznawanych ekspertów ds. wolności mediów w Europie. Wdowa po zmarłym badaczu, Małgorzata Semil-Jakubowicz, w 2018 roku zdecydowała się ufundować nagrodę jego imienia i afiliować ją przy Polskim Towarzystwie Komunikacji Społecznej – Karol Jakubowicz był jednym z członków założycieli (2007) i członkiem honorowym (2011) Towarzystwa.

Nagroda przyznawana jest naukowcom, którzy zajmują się badaniami demokracji, praw człowieka, polityki medialnej, etyki dziennikarskiej i mediów publicznych. Prezesem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej jest prof. dr hab. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

W 2020 roku Nagrodę im. dr. Karola Jakubowicza – za śmiałość badawczą w dowodzeniu zaistnienia nowego paradygmatu komunikowania politycznego, a także przez wzgląd na wysoką jakość warsztatu metodologicznego – otrzymała Agnieszka Walecka-Rynduch z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autorka monografii „MediaEgo w MediaPolis. W stronę nowego paradygmatu komunikowania politycznego” (Kraków: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, 2019).

W 2018 roku Kapituła Nagrody wyróżniła dwóch polskich naukowców: Marię Nowinę-Konopkę (Uniwersytet Jagielloński) i Jakuba Nowaka (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). W 2019 r. Nagrodę im. dr. Karola Jakubowicza otrzymały: Małgorzata Adamik-Szysiak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i Maria Łoszewska-Ołowska (Uniwersytet Warszawski). MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here