Wystąpią gwiazdy

Gwiazdy muzyki pop: Kasia Kowalska, Andrzej Piaseczny, Cleo wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu Kolory Muzyki w trakcie tegorocznych wakacji. Impreza odbędzie się w trzech miejscach.

Festiwal został zaplanowany od 20 lipca do 4 sierpnia. W ciągu trzech weekendów mieszkańcy Chełma będą mogli bawić się na koncertach: Cleo, Sarsy, Andrzeja Piasecznego, Kasi Kowalskiej oraz Ms. Obsession. W programie będą też dwie zupełnie nowe imprezy. Pierwsza z nich to biesiada pn. „Reczka, Rzeczka i Poleczka”, która odbędzie się 21 lipca. Będzie ona miała charakter rodzinnego pikniku, utrzymanego w stylu ludowym. Występom kapel towarzyszyć mają m.in. degustacja polskich specjałów kulinarnych, stoiska z twórczością folklorystyczną, gry, konkursy i zabawy. Z pomocą tancerzy Zespołu i Tańca Ziemi Chełmskiej uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawowe kroki polskich tańców ludowych. Gwiazdą wieczoru będzie Rokiczanka, jeden z najpopularniejszych polskich zespołów ludowych.

Drugą nową imprezą będzie Retro Potańcówka „Pardon, to tu?”, która 28 lipca przeniesie uczestników w barwne lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku, sprawiając, że przez chwilę poczują się oni jak w międzywojennym Chełmie. Do tańca ma przygrywać nowo powstała chełmska Orkiestra z Kina Corso, złożona w większości z muzyków, których pamiętamy z projektu Opole`80. Podczas koncertu pojawią się m.in. utwory z repertuaru Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo, Zuli Pogorzelskiej czy Hanki Ordonówny.

Z uwagi na dodatkowe wydarzenia wpisane w tegoroczne „Kolory Muzyki” oraz ze względu na zróżnicowane opinie mieszkańców co do wyboru miejsca na koncerty, w tym roku festiwal ma odbyć się w aż trzech miejscach.

– Zdania na temat lokalizacji były i są bardzo, ale to bardzo podzielone – podkreśla Agata Fisz, prezydent Chełma. – Nie brakuje opinii, że to pl. Łuczkowskiego jest najlepszym miejscem na imprezy plenerowe. Z drugiej strony wiele osób jest przekonanych, że zdecydowanie bardziej klimatyczną lokalizacją jest teren pomiędzy ulicą Strażacką, Lubelską i pl. Gdańskim. Jeszcze inni uważają, że najlepszym miejscem na festiwal byłby Park Miejski.

Dlatego miasto w tym roku postanowiło jeszcze bardziej zmienić formułę Festiwalu Kolory Muzyki. Każda z cotygodniowych odsłon odbędzie się w innym miejscu. Ma to być rozwiązaniem zarówno wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jak i doborem lokalizacji odpowiadających szczególnemu repertuarowi – imprezie ludowej znakomicie wpisującej się w otoczenie zieleni parku, potańcówki w międzywojennym klimacie, której odpowiada zamknięta zabudowa dawnego rynku chełmskiego oraz koncertom w bardziej otwartej przestrzeni okolic ulicy Strażackiej.

Program Festiwalu Kolory Muzyki przedstawia się następująco: Park Miejski: 20 lipca – Andrzej Piaseczny, Ms. Obsession; 21 lipca – „Reczka, rzeczka i Poleczka czyli Biesiada Chełmska”; Plac Łuczkowskiego: 27 lipca – Kasia Kowalska; 28 lipca – Retro Potańcówka „Pardon, to tu?”; Plac Gdański/ulica Strażacka: 3 sierpnia – Cleo; 4 sierpnia – Sarsa. (s)