Wystawa w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa Stefanii Wójcik. Ekspozycja składa się z 12 obrazów olejnych i 14 rysunków – pejzaży i kwiatów.

Będzie czynna do 24 stycznia 2020 r. Stefania Wójcik, nauczycielka i malarka z Janowa Lubelskiego, jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 30 lat pracuje w szkole jako nauczyciel plastyki. Malarka wyróżniona została Antkiem Roku 2009, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Kuratora, Statuetką na Festiwalu Twórczości. Zdobyła również wyróżnienie w Biennale w Zamościu, nagrodę i wyróżnienie w Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Plastyków w Rzeszowie i nagrodę finansową w Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. M. Strońskiego. Stefania Wójcik ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie: 23, 27 grudnia godz. 13.00, godz. 16.15, godz. 19.30; 27 grudnia godz. 13.00, godz. 16.15, 19.30; 28 grudnia godz. 11.00, godz. 14.15, godz. 17.30, godz. 20.30; 29 grudnia godz. 12.00, godz. 15.30, godz. 19.00 (ZORZA),
Na noże: 23 grudnia, godz. 17.30 (CHDK),
Midway: 23 grudnia godz. 20.15 (CHDK),
Solid Gold: 26, 28 grudnia godz. 17.30; 27, 29 grudnia godz. 20.15 (CHDK),
1800 gramów: 26 grudnia godz. 20.30; 27, 29 grudnia godz. 18.00; 28 grudnia godz. 20.15 (CHDK),
24, 25 grudnia kino „Zorza” nieczynne.

Poetycki wieczór

Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek zaprasza na spotkanie autorskie z Krzysztofem Kołtunem, regionalnym twórcą i poetą. Wieczór poetycki pod nazwą „Wskazówki Zegara” poświęcony będzie najnowszym publikacjom poety. Będzie również okazją do rozmów, refleksji i wymiany opinii. Spotkanie zaplanowano 30 grudnia br. o godzinie 16.00 w Biurze Poselskim A. Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14 A lok. 3 w Chełmie.

Sylwester miejski

Chełmianie mają okazję spotkać się, wspólnie pobawić i powitać Nowy Rok. Sylwester miejski – 31 grudnia br. od godz. 21.00 na pl. Łuczkowskiego. Na scenie zagrają: Red Lips, Grupa Malibu, Dj White. Organizatorzy imprezy: Urząd Miasta Chełm i Chełmski Dom Kultury.

Filmowa Noc Sylwestrowa

Chełmski Dom Kultury zaprasza 31 grudnia o godz. 19.00 na Filmową Noc Sylwestrową. W programie: filmy z grudniowego „Forum Wokół Kina”, występy chełmskich muzyków (w rytmach swingu i bossa novy), szwedzki stół/drink bar w kawiarni „Zorza”, szampan na powitanie „Nowego Roku”. Bilety w cenie 100 zł do nabycia w kasach Chełmskiego Domu Kultury i Centrum Kultury Filmowej ZORZA

Gala Noworoczna 2020

1 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 niezwykłe powitanie „Nowego Roku” w Chełmskim Domu Kultury. Na scenie wystąpi Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Impressione” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Podczas tego wieczoru pełnego niepowtarzalnych doznań muzycznych usłyszymy także utalentowanych solistów: Milena Lange – sopran, Anna Jurksztowicz – wokal, Robert Dymowski – bas-baryton, Damian Wilma – baryton. Bilety w cenie 140-170 zł

Koncert kolęd i pastorałek

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej zaprasza 10 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 do Chełmskiego Domu Kultury na koncert kolęd i pastorałek. „Grać Panu” będą grupy – Murawinka, Murawina, Grupa Reprezentacyjna, Kapela i Wokaliści. Bilety w cenie 20 zł.

Kraj, obraz, Bug

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę fotografii „Kraj, obraz, Bug”. Autorami są chełmscy artyści – Beata Kozak, Ewa Joachimowicz, Andrzej Symoniuk i Bogdan Borysiewicz. Ekspozycja będzie prezentowana w ChBP w Galerii Nova (ul. Partyzantów 40) do 28 grudnia br.

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r. Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę pt. „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego 1914-1918”. Na ekspozycję składają się książki i czasopisma ze zbiorów ChBP oraz reprodukcje fotografii z „Ilustrowanej kroniki Legjonów Polskich 1914-1918, Warszawa 1936”. Na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa cenne z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 od 6 listopada br.

Wystawa w Bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (ul. Pocztowa 54) zaprasza na wystawę malarstwa Teresy Chomik-Kazarian. Artystka jest organizatorką ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych. Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej uprawia twórczość w dziedzinie rysunku, pasteli a także instalacji i rzeźby. Z jej inicjatywy powstała grupa twórcza „Pasja”, obecnie prowadzi grupę plastyczną „Tęcza”, działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2020 roku. (opr. mo)

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Ukraina położona jest prawie w całości na Nizinie Wschodnioeuropejskiej. Nie ma na niej barier uniemożliwiających kontakty międzykulturowe, a układ przecinających ją rzek wręcz sprzyja takim związkom. Widoczne są jednak różnice wiążące się z klimatem – na południowym wschodzie kraju rozciąga się Wielki Step, który połączony jest pasmem lasostepu ze strefą lasów liściastych i borów znajdującą się na północnym-zachodzie.

Rozmaitość przyrodnicza przyczyniła się do różnorodności kulturowej – w toku dziejów na Ukrainie kultury swe tworzyli zarówno osiadli rolnicy, jak i wędrowni pasterze. Odkrywane przez archeologów ślady minionej rzeczywistości ukazują, że wszystkie dawne ludy podlegały wzajemnym wpływom. Przykładem tego oraz swego rodzaju zwieńczeniem wielowiekowego ciągu kultur nad Dnieprem i Dniestrem była „cywilizacja sarmacka” I Rzeczypospolitej, w której Zachód przyswoił liczne elementy Orientu.

Na „Ukrainie przed wiekami” wystawione są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci – od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

Wystawa mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Swym niemal monochromatyzmem przywodzi na myśl wiekowe fotografie. Pokazując na sposób retro „konkrety” z przeszłości powinna dać oddech od wszechogarniającej mody na wirtualizację.

Przypomina o ludziach, którzy już odeszli, ale przyczynili się do poszerzenia wiedzy o pradziejach i średniowieczu ziem nad Dniestrem i Dnieprem, współtworząc archeologię Ukrainy. Zaznajamia nas z różnorodnością i bogactwem kulturowym wielkiego sąsiada Polski, którego obywateli spotykamy codziennie w środkach transportu publicznego, w miejscach pracy, czy też na spotkaniach towarzyskich.

Radosław Liwoch