Wystawa w Uhrze

Wydział Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm oraz Oddział Chełmski Związku Plastyków Artystów RP zapraszają na wystawę prac członków związku, która odbędzie się 6 grudnia o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej OWIK. W programie m.in. koncert Zespołu I TO I OWO z Żółtaniec oraz wizyta specjalnego gościa. Na wystawie można będzie obejrzeć prace Renaty Boguszewskiej, Ireneusza Boguszewskiego, Alicji Brzozowskiej-Szuszlak, Aleksandry Borowiec, Anny Bronickiej, Iwonny Drozd, Ryszarda Mielniczuka, Piotra Tymochowicza, Teresy Chomik-Kazarian i Oganesa Kazariana.

Gmina Chełm od lat stawia działania kulturalne wśród priorytetowych obszarów działalności. Mają ogromne znaczenie społeczne, spajają społeczności lokalne, budują poczucie tożsamości, dumy i przynależności. Są obszarem aktywności społecznej, wyrażania siebie, samorozwoju. Gmina oprócz własnych placówek, wspiera działalność organizacji formalnych i nieformalnych.

Od 1993 roku rozwija się współpraca Gminy ze Związkiem Plastyków Artystów RP, Domem Pracy Twórczej Teresy Chomik-Kazarian i Oganesa Kazariana oraz nowo-powstałą Galerią OWIK w Uhrze. Lokalni twórcy, którzy wybrali Gminę Chełm jako miejsce do twórczości i życia, wrośli już na dobre w społeczność.

Wieloletnia współpraca zaowocowała organizacją kilkunastu warsztatów twórczych w randze ogólnokrajowej i międzynarodowej. Gościnność i wizja tworzenia czegoś ponadlokalnego sprawiła, że uczestniczyli w nim wartościowi, otwarci, z fascynującymi osobowościami i spojrzeniem na świat artyści. Związkowi Plastyków Artystów RP, przyświecają cele m.in. reprezentowanie i obrona interesów zawodowych i artystycznych członków, podnoszenie ich umiejętności oraz promocję osiągnięć zawodowych i artystycznych w kraju i za granicą organizowanie plenerów, spotkań twórczych i wystaw, prowadzenie poradnictwa w zakresie usług plastycznych oraz ocena i wycena obrazów (posiada rzeczoznawców).

Oddział Chełmski ZPARP z siedzibą w Domu Pracy Twórczej w Uhrze powstał 29 listopada 1992 r. Obecnie zrzesza dziesięcioro artystów z regionu chełmskiego. Kilka lat temu, podczas Ogólnopolskiego Biennale Plastyki w Dąbrowie Górniczej członkowie Oddziału zostali uhonorowani: I nagrodę otrzymał Oganes Kazarian za „Ukrzyżowanie II i wyróżnienie za „Ukrzyżowanie III, III nagrodę otrzymała Iwonna Drozd za obraz „Nad Bugiem II”.

Ryszard Mielniczuk został wyróżniony za osobowość twórczą. Troje artystów zostało odznaczonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem honorowym „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Członkowie ZPARP przekazują swoje prace na aukcje o charakterze charytatywnym.