Występują z Kościoła

Wierni dostrzegają kryzys Kościoła jako instytucji. W naszym regionie też rośnie liczba apostazji, czyli oficjalnych wystąpień z Kościoła. W Archidiecezji Lubelskiej w 2020 r. było ich dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Ogólnopolskie media informują, że rośnie liczba apostazji, tj. oficjalnych wystąpień z Kościoła, a rok 2020 miał być rekordowy pod tym względem. Sprawdziliśmy, jak jest w Archidiecezji Lubelskiej, pod którą podlegają chełmskie parafie. Okazuje się, że i tu w ostatnim czasie liczba apostazji wzrosła.

Ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz i rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej mówi, że nie dzielą tych danych na dekanaty czy powiaty. Tak, czy inaczej w 2018 r. na apostazję w archidiecezji lubelskiej zdecydowały się 24 osoby, a w 2019 r. – 31 osób. Z kolei w ciągu 2020 r. dokonano 64 apostazji. Ks. Jaszcz zwraca jednak uwagę, że każdego roku jest też kilka osób, które do Kościoła wracają. Przyznaje, że nie bez znaczenia jest „kryzys Kościoła jako instytucji”, ale dodaje, iż także „tworzona wokół niego atmosfera”.

– Dla człowieka wierzącego grzech w Kościele będzie, co prawda próbą wiary, ale też motywacją do nawrócenia i reformowania struktur – mówi ks. Jaszcz. – Dla kogoś, kto wiele lat temu faktycznie odszedł od Kościoła, formalne odejście może być okazją do manifestowania negatywnych emocji, a nawet przekonań politycznych. Z naszego punktu widzenia odejście od sakramentów Kościoła, dających udział w dobrach nadprzyrodzonych, to wielki, nieuświadomiony dramat współczesnych apostatów.

Szczerze się za nich modlimy. Przed nami wyzwania ewangelizacyjne, ale także poprawienie sprawności komunikowania się ze światem, w tym także z mediami. W Kościele dzieje się dużo dobra, natomiast komunikowanie tych faktów, docieranie z dobrą informacją do odbiorców, w wielu przypadkach po prostu nie działa. Ludzie obserwujący Kościół z dalszej perspektywy otrzymują często obraz już przez kogoś zinterpretowany. Ważne, aby ludzie poczuli, że nie tylko mogą do Kościoła przynależeć, albo z niego wystąpić. Mogą go też zmieniać, jak czyni to dzisiaj wielu zaangażowanych katolików. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here