Wytańczą miłość

Jedna z prób do spektaklu baletowego „Czajkowski – Taniec miłości”

Jeszcze nie przebrzmiały echa ostatniej premiery, a lubelska operetka już ma dla swych widzów kolejne niespodzianki.


Po pierwsze, z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca zespoły Teatru Muzycznego przygotowują długo oczekiwaną premierę spektaklu baletowego „Czajkowski – Taniec miłości”. Ponadto dyrekcji placówki udało się pozyskać grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt „Nowa Generacja Muzyczna” – w części skierowany do młodzieży, w części zaś – bez ograniczeń wiekowych – do zainteresowanych grą na tak egzotycznym, lecz i intrygującym instrumencie jak afrykańska kalimba.

Baletowa premiera będzie nie tylko spotkaniem z najbardziej klasyczną z klasycznych wspaniałą muzyką rosyjskiego kompozytora, którego znamy i kochamy za „Jezioro łabędzie”, „Dziadka do orzechów” czy „Śpiącą królewną”. Formuła spektaklu – wypracowana przez jego twórców – dyrygenta Przemysława Fiugajskiego, choreografkę Zuzannę Dinter oraz prowadzącego balet Romana Kamińskiego – przybliży też widzom nieco trudną i wymagającą kuchnię tańca klasycznego. Apetyty widowni, zwłaszcza po udanych elementach baletowych w ostatnich produkcjach Teatru, są już mocno pobudzone, dlatego muzyczna historia o sztuce tanecznej oraz życiu i twórczości Piotra Czajkowskiego wydaje się faktycznie strzałem w dziesiątkę dyrektor Kamili Lendzion.

Muzyczna przygoda i afrykańskie klimaty

Z kolei pomysł wciągnięcia w świat muzyki pokolenia 8-12 latków to spełnienie zapowiedzi kolejnych szefów operetki, dotąd jednak pozostających raczej w sferze planów. Teraz ma się to zmienić dzięki zapałowi animatorów kultury – Gabriela Meneta i Łukasza Wójtowicza, zaś Daniel Moński wnosi swój talent i pasję do instrumentów i muzyki świata. No i jeszcze drobiazg – na powołanie przy lubelskim Teatrze Muzycznym dziecięcej Grupy Generacji oraz Grupy Kalimby udało się zdobyć środki z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie organizacyjne grupy dziecięcej odbędzie się 12 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Lublinie (ul. M. Skłodowskiej 5, poziom -2). Koszt udziału uczestnika w kursie trwającym od kwietnia do końca czerwca (10 spotkań) wynosi 200 zł. Biorący udział zostaną podzieleni na maksymalnie 10-osobowe grupy, które będą spotykać się raz w tygodniu (w soboty w ciągu dnia lub w poniedziałkowe wieczory), zaś celem całego projektu jest „stworzenie możliwości przeżycia kilkumiesięcznej przygody muzycznej”.

– Nasi podopieczni rozwiną przy tym własną indywidualną wrażliwość muzyczną, zdobędą podstawową wiedzę z zakresu wiedzy o muzyce, poznają instrumenty wchodzące w skład orkiestry Teatru Muzycznego, spotkają ciekawe osobowości z lubelskiego i polskiego świata muzyki. Korzystając z darmowych, powszechnie dostępnych aplikacji na urządzenia mobilne postawią pierwsze kroki na drodze do kompozycji, tytułowej generacji muzycznej – wylicza dyr. Lendzion.

W trakcie wakacji kontynuacją projektu będzie intensywny obóz muzyczny, który odbędzie się w Bieszczadach w pierwszej połowie wakacji. Weźmie w nim udział maksymalnie 40 uczestników, którzy pod okiem instruktorów będą pracować nad własnymi kompozycjami muzycznymi, ,ale również wspólnie wybiorą trzy utwory, które będą podstawą do stworzenia teledysków. Koncert finałowy, na który złożą się kompozycje stworzone w trakcie projektu oraz premiera teledysków stworzonych w czasie wakacji, odbędzie się 8 września 2019 r. na otwarcie sezonu 2019/2020 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

W ramach projektu zostanie również stworzona otwarta, skupiona na pracy eksperymentalnej z kalimbą wielopokoleniowa grupa, której celem będzie integracja, rozwój umiejętności współpracy, treningu wrażliwości i spotkania z drugim człowiekiem we wspólnej muzyce płynącej z tego fascynującego instrumentu. Pierwsze spotkanie Grupy Kalimby zaplanowane jest na 23 kwietnia (wtorek) o godz. 18:00 również na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego, bez ograniczeń wiekowych. TAK