Wytrzeźwiał, odpowie za niewidoczność

Piłeś czy nie piłeś, pamiętaj o odblaskach, idąc po zmroku. Po ostatniej sytuacji w gminie Ruda-Huta, gdzie omal nie doszło do tragedii, policja przypomina o obowiązku pieszego.

– Do zdarzenia doszło w środę, 2 października, około godziny 20, na terenie gminy Ruda Huta. Postronna osoba poinformowała przejeżdżających tamtędy policjantów, że nietrzeźwy mężczyzna idzie drogą, stwarzając zagrożenie. Funkcjonariusze pojechali we wskazane miejsce. Mężczyzna nie posiadał elementów odblaskowych. Z uwagi na jego bezpieczeństwo i stan, w jakim się znajdował, funkcjonariusze zatrzymali go do wytrzeźwienia – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Mundurowi szykują już wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny za popełnione wykroczenie i apelują o noszenie odblasków. – Przypominamy, ze każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierującego. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Pamiętajmy, że osoba piesza wyposażona w odblaski, staje się widoczna dla kierującego nawet z odległości stu pięćdziesięciu metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego – przypomina rzecznik chełmskiej komendy. (pc)