Wywalczyli rozbudowę parku

Krzysztof Wiśniewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Czuby Południowe, prezentuje efekty realizacji projektu

Trwają ostatnie prace w wąwozie na Czubach Południowych. Dzięki powstającym ścieżkom rowerowym i chodnikom rozbudowywany na wysokości osiedla Górki park Jana Pawła II sięgnie do ulicy Nadbystrzyckiej. Modernizację tej części wąwozu mieszkańcy wywalczyli w IV edycji Budżetu Obywatelskiego.


– Tak naprawdę wnioski do budżetu obywatelskiego na rozbudowę parku Jana Pawła II składałem kilkakrotnie, na początku sam, a w ostatniej, zwycięskiej edycji, opracowaliśmy projekt wspólnie z Agatą Cholewą i Ryszardem Czerwieńcem – podkreśla Krzysztof Wiśniewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Czuby Południowe. – Dodatkowo przeprowadziliśmy też konsultacje z mieszkańcami dzielnicy, pytając ich, jak wyobrażają sobie przyszłość tego terenu – dodaje.

Rysunkowe konsultacje

Konsultacje odbywały się m.in. w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 35 na ulicy Bursztynowej czy w Szkole Podstawowej nr 51.

– Zapytaliśmy o głos również naszych najmłodszych mieszkańców, biorąc pod uwagę także dziecięce rysunki. Stąd obecność w projekcie placu zabaw, który ma powstać w wąwozie na wysokości ulicy Szmaragdowej – podkreśla Krzysztof Wiśniewski. Plac zabaw tuż obok letniego amfiteatru będzie miał zawieszoną na linach zjeżdżalnię. Urządzenia do zabawy mają być wykonane z wypolerowanego drewna akacjowego. Zostaną też ustawione piaskownice, dwie huśtawki bez oparć, jedna typu „bocianie gniazdo” i jedna przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych. Na placu zabaw znajdą się tory przeszkód, urządzenia do wspinaczki, wieża z drabinką do wchodzenia i dwie bramki z siatkami. Nawierzchnia placu będzie piaskowa, a wokół niego staną kosze na śmieci i ławki z oparciami.

Póki co, w wąwozie nie ma jeszcze żadnych z tych urządzeń, ale wykonawca – lubelska firma Eksam MSM Budownictwo – ma czas na ukończenie całego zadania do końca listopada br.

Na dnie wąwozu, bliżej os. Górki, powstanie jeszcze inne miejsce do zabawy i ćwiczeń sportowych. – Zgłosili się do nas mieszkańcy, którzy nie mają, gdzie uprawiać parkouru, dlatego takie urządzenie zostało uwzględnione w projekcie – mówi Krzysztof Wiśniewski. Miejsce do parkouru zostało wyznaczone obok urządzeń siłowni zewnętrznej i sprzętu do street workout. Parkour, który na razie jest tylko betonową wylewką, składać się ma głównie z rur połączonych ze sobą czarnymi płytami ze sklejki. Powierzchnia parkouru wyniesie 109, 10 mkw.

Priorytetem zieleń

Najważniejsze są jednak nowe ścieżki rowerowe i chodniki, które biegną dnem wąwozu, wzdłuż ulicy Jana Pawła II do Nadbystrzyckiej. Ścieżka rowerowa wykonana jest z asfaltu, a malowniczo wijący się chodnik – z jasnej kostki brukowej.

– Zależało nam przede wszystkim na ocaleniu istniejącej w wąwozie zieleni i zachowania trochę dzikiego charakteru tego miejsca, dlatego chodnik omija jak najwięcej drzew. Niedługo w zatoczkach powinny pojawić się ławki i kosze na śmieci – podkreśla Krzysztof Wiśniewski. Dodatkowo, na wysokości ulicy Turniowej, powstało nowe zejście do wąwozu z podjazdami dla wózków. – To bardzo ważne miejsce dla mieszkańców, bo znacznie skraca drogę do szkoły dla dzieci z osiedla Górki, które uczęszczają do SP nr 28 na os. Skarpa. Dzięki zamontowaniu ledowego oświetlenia droga jest teraz bezpieczna – podkreśla dzielnicowy radny.

Rowerzyści, którzy chcą się dostać na osiedle Górki, będą mieli ułatwioną drogę, bo specjalnie dla nich powstaje ścieżka rowerowa wzdłuż schodów do ulicy Wyżynnej, która połączy się ze ścieżkami w wąwozie i drogą rowerową biegnącą wzdłuż ulicy Jana Pawła II. Nowe drogi w wąwozie zostaną też oświetlone. Całkowity koszt tej inwestycji to 1,3 mln zł. – Mieszkańcy na uporządkowanie i urządzenie tej części parku Jana Pawła II czekali wiele lat. Cieszę się, że wreszcie widać pozytywne zmiany – mówi Krzysztof Wiśniewski.

Emilia Kalwińska