XXVI Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem

W środę, 11 lipca Włodawa znowu zamieniła się w stolicę światowego folkloru. A to za sprawą XXVI Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Było jak za najlepszych lat: folklor dosłownie z całego świata, dobra pogoda i świetnie bawiąca się publiczność. Burmistrz Wiesław Muszyński, otwierając Festiwal razem z wicemarszałkiem Krzysztofem Grabczukiem, podkreślał znaczenie kultywowania festiwalowych tradycji.


W wypełnionym po brzegi amfiteatrze jako pierwsi wystąpili gospodarze Zespół Tańca Ludowego „Polesie”, po nim Academic Cultural And Art Centre University Novi Sad „Sonja Marinkovic” z Serbii, a na zakończenie „Yunnan Jin Xiaofeng Art Troupe” z Chin. Szczególnie zespół z Dalekiego Wschodu zachwycił. W następnych trzech dniach w popularnej muszli tańczyli i śpiewali: Folk Dance of Debrecen „Debreceni Népi Együttes” z Węgier, Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Želiezko” ze Słowacji, Folk Dance Ensemble „Kyiv” z Ukrainy, „Pinskaya Shlyakhta” z Białorusi, Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”, „Grupo De Danza Folklorica Representativo De La Universidad Autonoma De Queretaro” z Meksyku, „Laografiki Archeologiki Eteria Elassonas” z Grecji, „Malevaje Porteńo” z Argentyny i Teatr Tańca Narodowego „Podych” z Ukrainy. Tłumy włodawian nagradzały wszystkie zespoły na stojąco.

Ogółem, do środy do soboty wystąpiło we Włodawie 12 zespołów z 10 państw. Każdego dnia amfiteatr był pełny, a Włodawa przypominała jeden wielki międzynarodowy tygiel – było jak w latach świetności festiwalu – w latach 90. ubiegłego wieku. Zabrakło tylko przemarszu ulicami miasta. (pk)