Z chwastami walczą ekologicznie

Nie tylko miejski Pegimek, ale również Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdniku, zapewnia, że do zwalczania chwastów nie używa Roundupu – preparatu niezwykle skutecznego, ale opartego na glifosacie – związku chemicznym, któremu przypisuje się wywoływanie wielu chorób, w tym raka. O tę kwestię dopytuje ostatnio coraz więcej świdniczan.

Przed kilkoma tygodniami na prośbę naszych Czytelników pytaliśmy o to spółkę Pegimek zajmującą się utrzymaniem zieleni na terenie Świdnika. W odpowiedzi usłyszeliśmy zapewnienie, że Roundupu nie używa od dwóch lat, a w razie potrzeby używany jest preparat parzący, który jest całkowicie biodegradowalny i nie stanowi zagrożenia dla zwierząt, choć ma mniejszą skuteczność. – Dobrze, że miasto zrezygnowało z tej trucizny, ale co z terenami należącymi do spółdzielni mieszkaniowej? Znaczna część Świdnika to przecież jej mienie – takie pytanie zadał nam kilka dni temu jeden z członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. Z pytaniem tym zwróciliśmy się do źródła.

– Na terenach Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku nie stosujemy oprysków preparatem Roundup, tylko jego zamiennikami takimi jak np. Agrosar – mówi Marek Szewczak, wiceprezes SM w Świdniku. – Środki te są dopuszczone do stosowania w obrębie opasek budynków wielorodzinnych i ciągów pieszych. W naszym przypadku opryskiwane są jedynie opaski przy budynkach i część obrzeży chodnikowych. Opryski wykonywane są przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa opartych o zalecenia producenta danego środka.

Zabiegi poprzedzane są każdorazowo informacjami wywieszanymi na budynkach, gdzie dany oprysk ma być wykonywany oraz na stronie internetowej SM w Świdniku. Ponadto wszelkie zabiegi są przeprowadzane w takiej porze dnia, aby środek mógł się całkowicie wchłonąć z zachowaniem okresu prewencji. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz ich zwierząt, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu usuwania chwastów środkami nie zawierającymi glifosatu np. Effect 24h czy Randacol 680 EC. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here