Z lewym prawkiem na wycieczkę

Od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi dwóm obywatelom Ukrainy, zatrzymanym w niedzielę (21 lutego) w Dorohusku. Przed polskim sądem obaj panowie będą odpowiadać za posługiwanie się podrobionymi prawami jazdy.

Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – mówi art. 270 par. 1 Kodeksu karnego. Zarzuty popełnienia przestępstwa z tego paragrafu usłyszeli dwaj obywatele Ukrainy (34 i 38 lat). Obaj mężczyźni posługiwali się podrobionymi uprawnieniami do kierowania pojazdami. Obaj też zostali zatrzymani na próbie przekroczenia granicy w Dorohusku przy użyciu fałszywek.

– Cudzoziemcy, po zakończeniu prowadzenia wobec nich czynności procesowych, zrezygnowali z dalszej podróży i powrócili na terytorium Ukrainy – mówi por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tylko w tym roku funkcjonariusze NOSG zatrzymali już 39 fałszywych praw jazdy. W całym 2020 roku – 153 sztuki. – Jak się okazuje, obok „oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca”, są to najczęściej podrabiane dokumenty, które zostały ujawnione przez funkcjonariuszy. Większość zatrzymanych takich praw jazdy to „fałszywki” ukraińskich dokumentów, w których niejednokrotnie zawarte są uprawnienia do kierowania wszystkimi kategoriami pojazdów – dodaje por. Sienicki. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here