Z miłości do piwa

Sylwia i Michał Zielińscy z Jackowa w gminie Mełgiew są właścicielami jednego z nielicznych w województwie lubelskim browarów rzemieślniczych. „Incognito”, bo właśnie taką nazwę nosi browar, stawia na oryginalność i piwa górnej fermentacji.


Od kilku tygodniu w Kraśniczynie działa pierwszy w powiecie krasnostawskim browar rzemieślniczy „Incognito”. Otworzyli go Sylwia i Michał Zielińscy, małżeństwo z Jackowa w gminie Mełgiew. Lokalizacja browaru, jak mówią, to czysty przypadek.

– Pewnie wolelibyśmy, aby znajdował się on nieco bliżej domu, ale to właśnie w Kraśniczynie znaleźliśmy budynek po piekarni, który mogliśmy wydzierżawić i który nie wymagał praktycznie żadnych prac budowlano-remontowych. Pomysł na browar zrodził się kilka lat temu. Michał od sześciu lat jest piwowarem domowym. Po kilkudziesięciu warkach, postanowiliśmy spełnić marzenia i uwarzyć coś na poważnie – opowiada pani Sylwia.

„Incognito” jest trzecim stricte rzemieślniczym (nie kontraktowym) browarem w województwie lubelskim i w dodatku jednym z najmniejszych w Polsce.

– Idziemy z duchem kraftu. Chcemy warzyć piwa tzw. nowofalowe. Pierwsze nasze piwa to West Coast IPA, American Wheat i Rice IPA – mówią Zielińscy. – Indian Pale Ale to piwa górnej fermentacji (tzw. Ale), tworzone w innej technologii niż popularne pilsy czy lagery (czyli piwa dolnej fermentacji drożdży). Ale mają bogatszy smak i głębszą goryczkę niż pilsy czy lagery. Pozwalają też na większe eksperymentowanie z piwem, dodawanie doń np. czekolady, owoców czy warzyw.

Małżeństwo zapowiada, że początkowo nie będzie powtarzać swoich piw; każde warzenie to inny styl piwa.

– Nic nas nie ogranicza; co nam się zamarzy, to uwarzymy. Nasze piwa znacząco różnią się od piw koncernowych – mówią.

I nie chodzi tylko o smak – inne niż w koncernach jest tu wszystko. Sami napełniają butelki, sami je etykietują i z pieczołowitością doglądają warzenia.

Piwa z browaru „Incognito” można już kupić w kilku sklepach w Zamościu, Lublinie, Krakowie czy Warszawie. Ich dystrybucją zajmuje się także hurtownia Strefa Piwa. Szerszemu gronu odbiorców Browar „Incognito” zaprezentuje się na krasnostawskich chmielakach, gdzie będzie miał swoje stoisko. (w)