Z misiem Wojtkiem szlakiem Armii Andersa

Zwycięzcy lubelskich eliminacji (Fot.: Dawid Florczak)

28 marca w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie odbyły się lubelskie eliminacje do I ogólnopolskiego turnieju gry „Miś Wojtek”.


Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści rywalizowali w dwóch kategoriach: kadeci (klasy 4-6) oraz juniorzy (klasy 7 i 8 oraz gimnazjaliści). Drużyny, które zajęły pierwsze miejsce w regionalnych rozgrywkach, dostały się do wielkiego finału, który odbędzie od 20 do 22 maja 2019 w Wesołej w siedzibie 1 Brygady Pancernej. „Miś Wojtek” to edukacyjna gra planszowa oparta na prawdziwej historii.

Gra dostępna w IPN przeznaczona jest dla 2–5 graczy w wieku od 6 lat; przeciętny czas rozgrywki to ok. 30 min. – „Miś Wojtek” ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki i ich długą wędrówkę z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt i Włochy aż do Szkocji – mówi Dawid Florczak z IPN Lublin.

Gra rozpoczyna się we wrześniu 1939 r., kiedy Polskę zaatakowały Niemcy i Związek Sowiecki. Z ziem okupowanych przez ZSRR tysiące polskich rodzin wywieziono wówczas pociągami w głąb Rosji. W 1941 r. Niemcy nieoczekiwanie napadły na Związek Sowiecki.

Wtedy Józef Stalin wyraził zgodę, aby z wywiezionych i osadzonych w obozach pracy Polaków utworzyć polskie wojsko. Po pogorszeniu się stosunków polsko-sowieckich w marcu 1942 r. polscy żołnierze i cywile, pod wodzą gen. Władysława Andersa, opuścili ZSRR, aby wesprzeć siły brytyjskie w walce z Niemcami. W drodze do Iranu uciekinierzy ze Związku Sowieckiego, żołnierze jednego z oddziałów, kupili od przygodnie napotkanego chłopca małego niedźwiadka.

Nadali mu imię Wojtek i wcielili do polskiej armii. Wojtek przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy. Dzielił ich dole i niedole, radości i smutki, dając im wiele okazji do uśmiechu i pomagając w potrzebie. Pilnował wyposażenia, a w czasie słynnej bitwy o Monte Cassino donosił żołnierzom amunicję. W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia, Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża.

(oprac. EM.K.)

Juniorzy: I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Mełgwi, II miejsce ex aequo – dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie, III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Stołpiu.

Kadeci: I miejsce – Drużyna z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Brzóski w Zalesiu, II miejsce – drużyna z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Brzóski w Zalesiu, III miejsce ex aequo – drużyny ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kolechowicach i ze Szkoły Podstawowej w Opatkowicach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here