Z nożem do ojca

Tydzień temu włodawscy policjanci zatrzymali 37-letniego mieszkańca Włodawy. Mężczyzna, mając ponad 2,5 promila alkoholu, podczas awantury domowej chwycił za nóż i groził swojemu ojcu, że go zabije. Decyzją sądu krewki 37-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

– 37-letni włodwianin usłyszał zarzuty w kierunku paragrafu 207 Kodeksu karnego, czyli dotyczące znęcania się nad rodziną – mówi Mariusz Snopek, zastępca Prokuratora Rejonowego we Włodawie. – Mężczyzna ten wszczynał awantury domowe i podczas nich znęcał się psychicznie nad swoimi rodzicami. W stosunku do swojego ojca posunął się jeszcze dalej i sięgnął po przemoc fizyczną – popychał mu i groził, że go zabije. Prokurator zwrócił się do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci trzymiesięcznego aresztu, do którego sąd się przychylił. Zgodnie z przepisami 37-latkowi grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat – dodaje prokurator.
– Niestety, ale z problemem przemocy domowej wciąż boryka się wiele polskich rodzin – mówi Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie. – W wielu środowiskach nadal funkcjonuje przekonanie, że o tym, co się dzieje w domu, nie powinno mówić się na zewnątrz. Dlatego przestępstwo znęcania się jest często nazywane „przestępstwem czterech ścian”, a osoby doświadczające przemocy czują się w tej trudnej dla nich sytuacji samotne i bezradne. Policja jak i wiele instytucji rządowych, samorządowych czy pozarządowych podejmuje szereg działań, żeby przeciwdziałać temu zjawisku oraz pomóc takim osobom. Apelujemy, by zgłaszać do nas wszelkie przypadki przemocy domowej. Porzućmy strach i wstyd. W wielu przypadkach wezwanie pomocy może być równoznaczne z ocaleniem życia – apeluje pani rzecznik. (bm)