Z Pekinu do Paryża przez Chełm

W czwartek, 7 lipca, żywe zainteresowanie chełmian wzbudziły historyczne samochody poruszające się po ulicach miasta. W redakcji odebraliśmy wiele telefonów, nie tylko od miłośników starej motoryzacji, z pytaniem, skąd taka wizyta w Chełmie.

Jak się okazało, przez Chełm przejeżdżali uczestnicy tegorocznej edycji Rajdu Pekin – Paryż. Tego dnia wystartowali w białoruskim Brześciu, a metę odcinka mieli wyznaczoną w Rzeszowie.
Rajd Pekin – Paryż to jeden z najstarszych rajdów długodystansowych na świecie. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w roku 1907.
W tym roku 107 samochodów wystartowało 12 czerwca w Pekinie. Po pokonaniu 13700 km uczestnicy osiągną metę w Paryżu 17 lipca. Za sobą mają już rosyjskie bezdroża i mongolskie stepy, więc teraz będzie już dużo łatwiej. Najstarszy samochód uczestniczący w rajdzie został wyprodukowany w roku 1917, a zdecydowana większość aut ma za sobą sportową przeszłość. Przez chełmskie ulice przemknął także Aston Martin DB6, czyli auto, którym jeździł agent 007. (gg)