Z przemytu do szkoły

Używany do przemytu Fiat Siena trafił do ZSZ nr 1 we Włodawie. Szkole przekazała go Izba Celna w Białej Podlaskiej. Teraz młodzi mechanicy będą się na nim uczyć zawodu. To już szósty samochód przekazany przez celników na cele dydaktyczne.

Oficjalne przekazanie tej niecodziennej pomocy dydaktycznej miało miejsce w czwartek (9 lutego) w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej. Wcześniej auto zostało zajęte na drogowym przejściu granicznym w Terespolu jako dowód rzeczowy w sprawie o przemyt. Teraz będzie służyło jako materiał szkoleniowy do praktycznej nauki mechaniki oraz przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych. – Przekazanie pojazdu było możliwe po dopełnieniu odpowiednich procedur – mówi podkom. Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej. – O dalszym losie wszystkich zatrzymywanych przez Służbę Celną towarów rozstrzygają sądy. Tak było i tym razem. Właściwy sąd rejonowy zdecydował o przepadku samochodu na rzecz skarbu państwa, co otworzyło drogę do jego darowania Zespołowi Szkół Zawodowych nr 1 i II L. O. we Włodawie – wyjaśnia pani rzecznik.
Fiat Siena jest już szóstym autem przekazanym przez celników na cele dydaktyczne. W ubiegłym roku pięć takich pojazdów trafiło do szkół w Tomaszowie Lubelskim i Białej Podlaskiej. Dokumenty przekazania pojazdu podpisali zastępca dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej mł. insp. Piotr Gajek oraz dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 we Włodawie Eugeniusz Omelczuk. W ubiegłym roku funkcjonariusze Służby Celnej z województwa lubelskiego zarekwirowali 272 pojazdy wykorzystywane do przemytu. Z reguły zatrzymywane samochody, po orzeczeniu przez sąd przepadku na rzecz skarbu państwa, są przeznaczane do sprzedaży. W 2016 r. Izba Celna w Białej Podlaskiej sprzedała 156 samochodów za kwotę blisko pół miliona złotych. (bm)